Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pamięć o ustrońskich Żydach

W 76. rocznicę spalenia ustrońskiej synagogi, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci zorganizowało uroczystość wspomnieniową. Pokrótce przybliżono historię społeczności żydowskiej w mieście. Odczytano również nazwiska 76 ustrońskich ofiar Holocaustu.

Dźwięki szofaru, rogu ceremonialnego, rozpoczęły uroczystości przy pomniku, mieszczącego się na miejscu dawnej ustrońskiej synagogi. Ta społeczność, ona tutaj mieszkała, żyła, tworzyła. Musimy ją upamiętnić, ponieważ mało kto o niej pamięta. To temat zaniedbany. Mało środowisk go podnosi. Myśmy zdecydowali się pamięć przywrócić. - mówi Christian Jaworski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Ustroń. Stowarzyszenie kolejny raz zorganizowało spotkanie upamiętniające tragiczne wydarzenia z początku wojny,

Do wybuchu II Wojny Światowej Ustroń zamieszkiwały 103 osoby pochodzenia żydowskiego. Sama synagoga w mieście powstała w 1902 roku. Niemcy po wkroczeniu na Śląsk Cieszyński, 15 września 1939 roku spalili to miejsce modlitwy. Niszczono i podpalano wszystkie obiekty sakralne kultury żydowskiej. Płonęły również synagogi w Cieszynie czy Bielsku. My chcemy pamiętać o tej naszej, ustrońskiej. Mam nadzieję, że w kolejnych latach również się tutaj spotkamy- dodaje Jaworski.

Jak mówi w rozmowie z Portalem OX.pl, Dorota Wiewióra - Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej - wielu członków społeczności żydowskiej zasiadało we władzach gminy Ustroń. Wielokulturowość była tutaj zawsze, Żydzi byli zasymilowani, nigdy nie słyszało się o pogromach. Ale jest to domena Śląska Cieszyńskiego. Wiele tutaj jest osób wyznania Ewangelicko – Augsburskiego, oni też przez lata byli prześladowani. Chyba jest to związane z tym, że obok siebie wzajemnie te dwie religie mogły współistnieć. Jak zaznacza Wiewióra, sytuacja Gminy Żydowskiej w Bielsku jest bardzo dobra – i to właśnie ze względu na Śląsk Cieszyński. Możemy liczyć na współpracę z władzami miast i gmin. Jesteśmy tak małą społecznością, że gdyby nie te wzajemne relacje i dobre kontakty, to praktycznie nie byłaby możliwa nasza działalność. Nasze cmentarze nie mogłoby być utrzymywane. Bardzo to sobie cenimy.

Ważne jest, aby w ludzkiej pamięci pozostały miejsca, historie i ludzie związani z przeszłością. Istotne, aby wykorzystać każdą okazję do przypomnienia tamtych tragicznych wydarzeń i uczczenia pamięci zmarłych
- zaznaczała podczas uroczystości poseł Aleksandra Trybuś - Cieślar.

O oprawę artystyczną spotkania zadbała wokalistka Marta Cienciała i akompaniujący jej Leszek Kaleta. Usłyszeć można było m.in. hymn Hatikva (z hebr. nadzieja). Wspólne modlitwy przy obelisku poprowadzili księża z parafii katolickiej i ewangelickiej oraz Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-17 14:33:25
blookerss: A kto powie, ciekawe ile mamy ofiar rządów 8 letnich rządów Po-Psl?
2015-09-17 17:01:22
stach11: Ja ci odpowiem. Jedną...........i jesteś nią ty.
2015-09-17 19:55:16
blookerss: Ostatni Polski Bank sprzedali BGŻ. <br />Następne referendum będzie ....... w jakim znajdziemy się zaborze.
2015-09-17 22:37:16
dyżurny: poseł Trybuś jest wszędzie tylko nie w miejscu swojej pracy czyli sejmie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: