Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiątki mile widziane

Do dużego jubileuszu - 60. urodzin - przygotowuje się Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie. Chociaż uroczystości odbędą się dopiero na wiosnę przyszłego roku, dyrekcja placówki już dziś zwraca się z apelem do mieszkańców Cieszyna oraz wszystkich osób, które dysponują pamiątkami ze szkoły.

O jakie pamiątki chodzi, wyjaśnia Brygida Wnentrzak-Szteler, dyrektor placówki. – Poszukujemy wszelkiego rodzaju pamiątek oraz zdjęć związanych z budynkiem przy ulicy Wojska Polskiego 3 w Cieszynie, ponieważ dysponujemy niewielką ilością materiałów archiwalnych. Na podstawie tego, co mamy, trudno dokładnie odtworzyć historię szkoły – opowiada dyrektor.

Historia Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych jest dokładnie udokumentowana w ostatnich 10-20 latach, najlepiej oczywiście ostatni okres. Wystarczy wejść na stronę internetową szkoły www.soswcieszyn.ox.pl., żeby zobaczyć liczne wpisy, w tym bogate galerie. Coś, o czym można tylko pomarzyć w kontekście początków szkoły, które miały miejsce w latach 50. poprzedniego stulecia.
W planach na jubileusz mamy wydanie folderu, czy nawet książki. Jednak bez starych zdjęć, szczegółowych informacji, będzie to bardzo trudne – podkreśla Wnentrzak-Szteler.

Ważne są jednak nie tylko namacalne pamiątki, ale i ustny przekaz. Dlatego, jak zapewnia dyrekcja ZPSWR, w szkole będą także mile widziane wszystkie osoby, które mogą powiedzieć coś na temat początków edukacji w budynku przy ul. Wojska Polskiego 3.
Wiadomo, że od samego początku w obiekcie mieściła się szkoła specjalna, chociaż na przestrzeni lat zmieniał się jej profil. W pierwotnej wersji była to szkoła dla dzieci niedostosowanych społecznie, która bardziej zajmowała się resocjalizacją uczniów, niż kształceniem niepełnosprawnych. Działalność w tym kierunku rozpoczęła się ok. 15 lat temu.

W sprawie pamiątek oraz osobistego spotkania można kontaktować się pod numerem telefonu: 33 852-07-44. – Oczywiście chodzi o wypożyczenie materiałów: pamiątek, zdjęć, starych rycin. Każdy otrzyma potwierdzenie, że zdeponował u nas materiały – zapewnia Brygida Wnentrzak-Szteler.

Dodajmy, że w roku szkolnym 2013/2014 do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych uczęszcza 195 uczniów, z czego 55 korzysta z internatu.

wot

 

źródło: ox.pl
dodał: WOT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: