Padłe zwierzęta - utylizacja

Straż Miejska w Cieszynie przypomina, iż gmina Cieszyn zapewnia zbieranie, transport i unieszkodliwiane zwłok bezdomnych zwierząt, lub ich części oraz współdziałają z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w tym zakresie. W ramach tych działań została zawarta umowa z firmą prowadzącą schronisko dla zwierząt ''AZYL'' w Cieszynie, która ma świadczyć takie usługi.

Umowa obowiązuje od 1 kwietnia 2018 r., a nadzór nad jej realizacją został powierzony Straży Miejskiej w Cieszynie. W związku z powyższym zgłoszenia dotyczące zwłok padłych zwierząt, znajdujących się na nieruchomościach i drogach zarządzanych przez jednostki organizacyjne Miasta Cieszyna, należy kierować do Straży Miejskiej na bezpłatny nr tel. 986. W sprawie usuwania zwłok padłych zwierząt znajdujących się na innych nieruchomościach i drogach należy kontaktować się bezpośrednio ze Schroniskiem dla zwierząt „AZYL” w Cieszynie (tel. +48 603 850 137) lub ze Strażą Miejską (tel. 986) – informują władze Cieszyna.

Zgodnie z artykułem 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi, właściciele, użytkownicy, bądź zarządcy nieruchomości są zobowiązani do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym. Przepis ten ma na celu zwalczanie ewentualnych źródeł zakażenia i zapobieganie wystąpieniom epidemii, zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt.
Martwych zwierząt, zarówno domowych, jak i gospodarskich nie można zakopywać w na terenie posesji, lub poza nią. Nie można ich również wyrzucać, gdyż może to stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Właściciel zwierzęcia lub osoba, która takowe znalazła na terenie swojej posesji, zobowiązana jest do przekazania ich firmie zajmującej się utylizacją padłych zwierząt.

Zgodnie z ww. ustawą, jeżeli właściciel, użytkownik, bądź zarządca nieruchomości nie zapewnia należytego stanu higieniczno-sanitarnego posesji, czyli nie będzie hołdował obowiązkom takim, jak: prowadzenie prawidłowej gospodarki odpadami i ściekami; zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników; usuwanie padłych zwierząt z nieruchomości oraz usuwanie odchodów zwierząt z nieruchomości, może zostać obciążony karą grzywny.

 

JŚ/ WR

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją