Oszustwo nie przejdzie!
Na razie gminy nie wydają decyzji o przyznaniu dodatku. Będą to robić wraz z upływem terminu złożonych wniosków. Dochodzi do tego także inna kwestia. - Wciąż nie mamy planu finansowego na te dodatki. Więc najpierw musi się Rada Gminy zebrać, żeby przyjąć zmiany w budżecie. - dodał wójt.
Pomysłowość nie zna granic
Ludzie kombinują na tyle, na ile pozwala im fantazja. - Pewien mieszkaniec Jaworza jednego dnia złożył wniosek na dodatek węglowy w gospodarstwie siedmioosobowym. Następnego dnia wycofał i złożył siedem odrębnych wniosków tłumacząc, że każdy prowadzi swoje odrębne gospodarstwo domowe. - powiedział wójt.
Innym sposobem na wyłudzenie dodatku jest „rozpad” małżeństwa. -Niesamowicie dużo par jest w tak zwanej separacji faktycznej. W oświadczeniach piszą, że mąż gospodaruje oddzielnie od żony, bo już nie żyją ze sobą - wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz. Cel jest jeden – otrzymanie dwóch dodatków węglowych, zamiast jednego.
Zdarzają się sytuacje, że nawet...małoletnie dzieci są odrębnym gospodarstwem domowym.
Anna Grygierek, burmistrz Strumienia przyznała, że niejednoznaczność przepisów ustawy o dodatku węglowym, daje szerokie możliwości interpretacyjne. - Zdarza się, że mieszkańcy próbują skorzystać z ewidentnych luk prawnych w przepisach. - podkreśliła.
Prawo mówi wyraźnie
O tym, że za składanie nieprawdziwych informacji we wniosku grozi kara, musi pamiętać każdy, kto chce otrzymać dodatek. Artykuł 233) par.1 Kodeksu Karnego brzmi: Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Rząd zmienia zasady
2 września Sejm RP przegłosował zmiany w ustawie o dodatku węglowym, które uszczelniają wypłatę dodatków na węgiel. Ma to zapobiec takim sytuacjom, jak opisane wyżej. Nie będzie już można składać kilku wniosków o wypłatę 3000 przez osoby mieszkające w jednym lokalu i próbujących sztucznie tworzyć kilka gospodarstwa domowych, na które przyznawane byłyby świadczenia.
Do najważniejszych zmian należy wypłata tylko jednego dodatku węglowego na jeden na adres, a także dłuższe terminy dla gmin na wypłaty, zakaz wprowadzania zmian w deklaracjach CEEB.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.