Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oszustwo na podmianę rachunku bankowego

Śląska Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi, które dotyczą w głównej mierze firm i instytucji publicznych. Jedną z bardzo "popularnych" metod jest podszycie się pod kontrahenta i poinformowanie o zmianie rachunku bankowego.

W jaki sposób może wyglądać takie przestępstwo? - Otrzymujemy wiadomość, najczęściej mailową, od kontrahenta, z którym współpracujemy. Informuje nas on o zmianie numeru konta bankowego firmy. Ponieważ współpracujemy z kontrahentem od dłuższego czasu i zawsze wywiązywał się on ze swoich zobowiązań, nie podejrzewamy go o złe intencje. Ponadto wiadomość wygląda podobnie, jak inne wiadomości, które do tej pory otrzymaliśmy od tego kontrahenta. Dlatego, gdy dostajemy od niego wiadomość o zmianie numeru konta bankowego, bez właściwego upewnienia się o jej autentyczności przelewamy pieniądze na nowy numer - informują śląscy mundurowi.

Skala takich oszustw może być ogromna. W 2015 roku, trójka studentów z Warszawy okradła urzędy gmin w Jaworzu, Rząśni, Gidłach, Błażowej i Belsku Dużym. Hakerzy, przez wysłanie maili ze specjalnym programem zmieniającym numery kont, zainkasowali kwotę dwóch milionów złotych. Szerzej o sprawie pisała Gazeta Wyborcza.

Jak uniknąć takich problemów? - Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed tym oszustwem jest właściwe sprawdzenie, czy nasz kontrahent faktycznie zmienił numer swojego rachunku bankowego. Należy więc skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy i zweryfikować, czy jest prawdziwa - zalecają policjanci.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: