Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oszustwa w czasie pandemii - bądźcie czujni, nie dajcie się nabrać

Epidemia koronawirusa okazuje się świetną przykrywką dla oszustów, którzy panującą sytuację próbują wykorzystać i wyłudzić od nas pieniądze. Bardzo często podszywają się pod Sanepid...

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej ostrzeżeń dotyczących oszustów, którzy podszywają się pod sanepid. Najczęściej ofiary otrzymują wiadomość SMS, w której podany jest numer kontaktowy i informacja, że jeżeli wiadomość zostanie zignorowana, sprawa zostanie zgłoszona na policję, a nam będzie groziła kara (administracyjna lub karna). Poszkodowani zgłaszają, że dzwoniąc pod podany numer, naliczane są wysokie opłaty za połączenia (nawet 35 złotych za kilka sekund połączenia).

Postanowiliśmy zweryfikować sprawę i dowiedzieć się, czy sanepid kiedykolwiek kontaktuje się za pośrednictwem wiadomości SMS - Sanepid nie kontaktuje się za pośrednictwem wiadomości SMS. W razie konieczności kontaktu pracownik wykonuje telefon – wyjaśniali przedstawiciele Głównego Inspektorartu Saniarnego. W związku z tym, otrzymując jakiekolwiek wiadomości SMS, należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy również klikać w żadne linki nieznanego pochodzenia oraz zastanowić się, komu udostępniamy swoje dane.

Przed oszustami ostrzegają również cieszyńscy mundurowi, chociaż w regionie w październiku nie zgłoszono tego typu prób wyłudzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, na to, na jakie numery oddzwaniamy i w jakie linki klikamy - próby wyłudzenia i oszustwa wciąż się zdarzają, dlatego dbajmy o nasze bezpieczeństwo, weryfikujmy numery telefonów i nie klikajmy w linki nieznanego pochodzenia - ostrzega asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-26 19:57:07
Antykler Forte: nawet kamerdynał Dziwisz próbował wykorzystać czas pandemii na ordynarnego fejka, ale najwyraźniej Polacy już uodpornieni na tego patogena
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: