Oszust trafił do ''paki''

Blisko rok trwało dochodzenie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Cieszynie. Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą miejscowej komendy zakończyli postępowanie w sprawie oszustw, jakich dopuścił się jeden z mieszkańców powiatu.

Na początku 2017 roku śledczy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zostali zawiadomieni o oszustwie.  - Jak się okazało, źródłem jego dochodu były oszustwa internetowe oraz kradzież danych z nieużywanych kont internetowych na portalach aukcyjnych. Oszust oferował na aukcjach głównie markowe telefony, konsole do gier, sprzęt RTV i inne przedmioty. Policjanci przez rok gromadzili dowody w tej sprawie i przesłuchali ponad 70 osób, które zostały oszukane na ponad 100 tys. zł. Zatrzymany mężczyzna usłyszał 70 zarzutów za oszustwa oraz kradzież danych  -  informuje  mł. asp. Krzysztof PAWLIK z cieszyńskiej komendy policji.

28-letniemu mężczyźnie, podejrzanemu o te oszustwa przedstawiono ponad 70 zarzutów.  Za przestępstwa, których się dopuścił, grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

W związku z tym, że przestępca większość danych uzyskał w internecie , policjanci zwracają się  z prośbą, aby nie bagatelizować zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Najważniejsze z nich mówią, aby:

  • nie używać prostych haseł np. imię i data urodzenia ( np.Grzegorz2804- hasło to będzie poprawniejsze zapisane w tylko nam znany, bardziej złożony sposób jak np. gRzeGorZ4802)
  • nie udostępniać haseł , nie zapisywać ich w przeglądarkach
  • nie używać haseł krótkich (poniżej 8-miu znaków)
  • hasło powinno zawierać zarówno cyfry, litery (małe i wielkie) oraz znaki specjalne
  • nie używać służbowego adresu e-mail do rejestrowania się na portalach
  • usuwać nieużywane konta
  • wylogowywać się po zakończonych czynnościach

POD ŻADNYM POZOREM NIE UŻYWAĆ TYCH SAMYCH HASEŁ NA RÓŻNYCH STRONACH INTERNETOWYCH

Stosując te proste zasady, w znacznym stopniu zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Dobrym zwyczajem jest stworzenie oddzielnego konta e-mail (u jednego z darmowych dostawców takiej usługi) służącego wyłącznie do rejestrowania się na forach. W żadnym przypadku nie należy używać do tego celu konta służbowego lub tego powiązanego z bankiem, czy rejestracją na portalach aukcyjnych. Oczywiście hasło do każdego z kont e-mail również powinno spełniać powyższe zasady bezpieczeństwa. Nie można zapominać o aktualizacji programu antywirusowego jak i używanego oprogramowania.

(red/KPP w Cieszynie)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją