Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oszuści wykorzystują ZUS

Inwencja oszustów nie zna granic. Tym razem udają byłą prezes ZUS i przekonują do inwestycji w „zagwarantowaną” emeryturę.

Beata Kopczyńska, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS  w województwie śląskim ostrzega przed nowym sposobem oszustów na wyciągnięcie pieniędzy od swoich ofiar:

- Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków - apeluje.

Jak informuje, do ZUS dotarły sygnały, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie – podaje Kopczyńska.

Jak zauważa rzeczniczka, oszuści korzystają również z nowoczesnych narzędzi tzw. deepfake. Wykorzystali wizerunek byłej prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, aby uwiarygodnić inwestycję.

- Ostrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki - apeluje.

 

NG/mat.pras. [ZUS]

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: