Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

OSP Świętoszówka w KSRG

To już czwarta jednostka z gminy Świętoszówka wpisana w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP Świętoszówka, rozpoczyna nowy etap w historii jednostki.

Spełniło się marzenie strażaków-ochotników ze Świętoszówki. Jednostkę wpisano do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tym samym to czwarta jednostka wpisana w system.. – Od wielu lat bardzo mocno wspieramy nasze jednostki straży pożarnej finansując i pozyskując dofinansowanie do zakupu nowoczesnego sprzętu, w tym samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dbamy również o obiekty straży, aby stanowiły dobre miejsce do przygotowań i wyjazdu do akcji. Trzeba jednak podkreślić, że nasze starania nie zdałyby się na wiele, gdyby nie zaangażowanie samych druhów w podnoszenie swoich kwalifikacji i organizację służby w jednostkach. Dzięki tym wspólnym działaniom, Gminy i jednostek OSP, stale podnosi się bezpieczeństwo mieszkańców wszystkich naszych sołectw – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.


Wpisanie do KSRG oznacza, że jednostka OSP Świętoszówka jest przewidziana w Planie ratowniczym dla powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała do działań ratowniczo-gaśniczych. System ratowniczo-gaśniczy ma na celu ujednolicenie wszystkich działań podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska w regionie. Główne zagrożenia w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki z Świętoszówki występują w trzech strefach przemysłowych: jasienickiej, bielskiej i czechowickiej, gdzie znajduje się bardzo duża ilość zakładów przemysłowych oraz hal produkcyjno-magazynowych. W gminie Jasienica w ostatnich latach mocno wzrosła również gęstość zabudowy jednorodzinnej, co także zwiększa ryzyko różnego rodzaju zdarzeń.

Jednostce pomogła także lokalizacja – to droga ekspresowa S52, na której często dochodzi do wypadków i kolizji. Droga ta ma charakter trasy tranzytowej z krajami Europy Południowej przez przejście graniczne w Cieszynie. Obecnie rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S1 na 13północ Polski z Bielska-Białej do Mysłowic. Wraz z jej otwarciem wzrośnie ruch pojazdów, a także zwiększy się ruch ciężkich samochodów jadących tranzytem przez teren gminy Jasienica. Nowo otwarte odcinki drogi ekspresowej niosą ze sobą dodatkowe wyzwania ratownicze, również dla współdziałających z JRG PSP jednostek OSP. Warto więc podkreślić, że strażacy z Świętoszówki obok innych specjalności dużą wagę przywiązują do umiejętności z zakresu ratownictwa drogowego, medycznego i już teraz często jako pierwsi są na miejscu wypadków drogowych, niosąc niezbędną pomoc.


Jednostka OSP Świętoszówka w ostatnim roku interweniowała 44 razy, a w 2020 r. 51 razy. Na wyposażeniu jednostki są dwa średnie pojazdy pożarnicze oznaczone jako GBA 3,5/28/4 i GBA 2/17/2,5. Strażacy dysponują też środkami, takimi jak armatura wodno-pianowa, sprzęt ochrony dróg oddechowych, agregat prądotwórczy i oddymiający, kamera termowizyjna. Sprzęt umożliwia szeroki zakres działań ratowniczych, w tym walkę z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. OSP Świętoszówka została także wyposażona w nowoczesny system powiadamiania DSP. W jednostce służy 28 wyszkolonych i przygotowanych do działań druhów, w tym 3 strażaków PSP. – Działania, aby włączyć jednostkę do KSRG podejmowaliśmy od wielu lat. Nasze starania zostały zakończone pozytywną decyzją dzięki nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach – dodaje wójt Janusz Pierzyna. 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: