Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

OSP na walizkach

Jeszcze przez dwa miesiące mogą z niej wyjeżdżać do pożaru, później muszą się wyprowadzić. Strażacy ochotnicy z Międzyświecia k. Skoczowa musza opuścić swoją strażnicę, dlaczego? Bo ją... sprzedali. 

Kiedy kilka lat temu projektowano drogę ekspresową Skoczów - Cieszyn, droga przebiegała dokładnie przez środek strażnicy - strażacy wówczas nie zgodzili się na zburzenie budynku. Drogę przeprojektowano, teraz po wybudowaniu skraj ekspresówki kończy się zaledwie 3 metry od krawędzi strażnicy. To też się nie podoba strażakom. Od Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad udało im się uzyskać pieniądze na wyprowadzkę i budowę nowej strażnicy.

Problemem jest jednak kwota, bo 3 lata temu za 300 tysięcy złotych można było coś wybudować - teraz już nie damy rady - mówi nam Zofia Macura sołtys Międzyświecia. Dodatkowo nowa strażnica jeszcze nie powstała a ze starej strażacy musza wyprowadzić się do 15 kwietnia.

POSŁUCHAJ

Dodatkowo w strażnicy oprócz siedziby strażaków, swoje pomieszczenia miało także Koło Gospodyń Wiejskich. Tutaj odbywały się nasze imprezy ale i zebrania sołeckie - argumentuje Macura. Czy są szanse na nową siedzibę? Nie da się rady wybudować z dnia na dzień budynku, szanse są w szkole rolniczej - dodaje sołtys Międzyświecia.

POSŁUCHAJ

Burmistrz Skoczowa Janina Żagan nie ukrywa, że pieniędzy które gmina otrzymała z Generalnej Dyrekcj, de facto ... już nie ma.

POSŁUCHAJ

To rozwiązanie tymczasowe - zastrzega burmistrz Żagan. Ale nie ma na razie pieniędzy na budowę.


POSŁUCHAJ

Jeśli w Międzyświeciu powstanie nowa strażnica, na pewno znajdzie się w niej przedszkole i duża sala na spotkania dla mieszkańców - deklaruje Janina Żagan.

 

Jan Bacza

źródło: Radio 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: