Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

OSP Cieszyn-Krasna świętuje 95. urodziny

W maju 1924 roku powołano do życia jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnej, obecnie jest to OSP Cieszyn-Krasna. W tym roku jednostka świętuje 95. urodziny. Z tej okazji w sobotę (22.06) odbyły się uroczystości. Nie zabrakło przemówień, podziękowań oraz odznaczeń. Jak na urodziny przystało świętowanie zakończyło się festynem strażackim.

W tym roku OSP Cieszyn-Krasna świętuje 95. urodziny. Jak się dowiedzieliśmy, wszystko zaczęło się 4 maja 1924 roku. W lokalu szkolnym w Krasnej odbyło się wówczas zgromadzenie mieszkańców z inicjatywy komitetu przygotowawczego w składzie : burmistrz Paweł Biłko, nauczyciel Karol Danel oraz Józef Biłko. W spotkaniu uczestniczył okręgowy naczelnik OSP Paweł Kłoda, który przedstawił potrzebę i ważność istnienia straży pożarnej. W jego obecności, decyzją mieszkańców, została powołana Ochotnicza Straż Pożarna w Krasnej. Wybuch II wojny światowej to zawieszenie na 6 lat działalności straży pożarnej. W 1945 roku OSP Krasna wznowiła swą działalność. Z ważniejszych wydarzeń z pewnością warto zwrócić uwagę na obchody 75-lecia OSP w Cieszynie-Krasnej w 1999 roku, które połączono z otwarciem nowo wybudowanej strażnicy.

OSP Cieszyn-Krasna to również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Pierwsza MDP w jednostce powstała w 2008 roku. Obecnie jednostka OSP Cieszyn-Krasna liczy 50 członków. Choć jak podkreśla prezes Krzysztof Wantulok, liczba ta stale się zmienia. Bardzo często przez jednostkę przewijają się całe pokolenia.

To 95 lat rozwoju. Jednostka zaczynała w zasadzie od zera. Szukano możliwości zakupu jakiegokolwiek sprzętu, mundurów. Tak powoli organizując dla mieszkańców Krasnej różnego rodzaju imprezy, festyny, bale, zbiórki i wszelkie inne uroczystości jednostka zaczęła się rozwijać. Mamy obecnie średni samochód pożarniczy, wyremontowany garaż, salę – gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, organizować różne imprezy. Organizujemy tutaj Dzień Kobiet, biesiady rodzinne, Dzień Dziecka, bale itd. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń i oby ten obiekt dalej tak służył mieszkańcom – przyznał w rozmowie z OX.PL Krzysztof Wantulok Prezes OSP Cieszyn-Krasna.

W sobotniej (22.06) uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, Zastępca Burmistrza Cieszyna, komendanci, księża, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 oraz rodziny strażaków – ochotników z OSP Cieszyn-Krasna.

Ważnym punktem programu było wręczenie medali za zasługi dla pożarnictwa. Złotym zastała odznaczona druhna Renata Franek. Srebrnym odznaczeni zostali: druh Tomasz Barabosz , druh Tomasz Kostka, druh Grzegorz Nalepka , druh Jacek Trombik. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Grzegorz Barabosz , druhna Grażyna Trombik. Odznaką strażak wzorowy odznaczeni zostali: druh Konrad Dziadek , druh Krzysztof Kantor. Przyznano również odznaki za wysługę lat oraz brązowe odznaki MDP.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: