Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Osoby z dysfunkcją wzroku mają prawo do informacji

Informacja ma kluczowe znaczenie dla uczestniczenia we współczesnym świecie. Dla osób niewidomych i słabowidzących informacje w urzędach, sklepach czy Internecie nie zawsze są dostępne. Na ten problem zwraca uwagę Europejska Unia Niewidomych (EBU) w swojej kampanii, której celem jest podniesienie świadomości na temat praw osób niewidomych i słabowidzących. Działania służą propagowaniu zapisów zawartych w Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o Prawach Osób Niepełnosprawnych. temat ten należy poruszać i informować o tym opinię publiczną.

Osoby niewidome i słabowidzące mają prawo do formułowania i wyrażania opinii oraz udostępniania ich w wybranym przez siebie formacie, takim jak alfabet Braille'a, druk wielką czcionką lub format cyfrowy. Podmioty publiczne są zobowiązane do komunikowania się z osobami z dysfunkcją wzroku w wybranym przez nich formacie, terminowo i bez dodatkowych kosztów. Poufność tych informacji musi być chroniona.

Podmioty publiczne i firmy, które produkują oraz rozpowszechniają informacje i produkty dla ogółu społeczeństwa, muszą upewnić się, że osoby niewidome mają do nich dostęp.

Europejska Unia Niewidomych z myślą o tym problemie przygotowała już drugi materiał filmowy o prawie osób z dysfunkcją wzroku do informacji. Produkcja powstała w ramach kampanii wspieranej przez Komisję Europejską, która ma na celu podniesienie świadomości na temat praw osób niewidomych i słabowidzących. Pierwszy materiał filmowy dotyczy prawa osób z niepełnosprawnością wzroku do dostępnej opieki medycznej.

Film dostępny jest na razie tylko w wersji angielskiej, zobaczyć go można ponieżej: 

AK, EBU

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: