Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem

''Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem...'' - to projekt skierowany do przedstawicieli instytucji rządowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie, studentów, uczniów szkół średnich oraz osób niepełnosprawnych mieszkających na terenie powiatu cieszyńskiego i karwińskiego.

Uniwersytet Śląski wraz ze Sleská Univerzita v Opavě rozpoczął realizację międzynarodowego projektu pt.: „Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem. Nieinstytucjonalne wsparcie osób niepełnosprawnych” – „Osoba se zdravotním postižením mým sousedem”. Wspólna praca partnerów projektu będzie polegać na skonstruowaniu wspólnego planu działań badawczych, edukacyjnych, oraz wspierających osoby niepełnosprawne w obu powiatach. 

- Celem projektu jest współpraca partnerów nad badaniami dotyczącymi postaw studentów, uczniów wobec osób niepełnosprawnych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych na terenie powiatów cieszyńskiego i karwińskiego – wyjaśnia Olga Tomanek uczestnik projektu.

Na uczniów szkół średnich powiatu cieszyńskiego i karwińskiego czekają działania edukacyjne o możliwościach i potrzebach osób niepełnosprawnych, miedzy innymi w postaci cyklu warsztatów. Realizacja projektu zakłada również przeprowadzenie konkursów: fotograficznego i pamiętnikarskiego - na najlepszą narrację, pt.: „Moje” życie z niepełnosprawnością. W ramach projektu wydana zostanie również publikacja z wynikami badań na temat sytuacji społecznej i ekonomicznej osób niepełnosprawnych powiatów cieszyńskiego i karwińskiego.

Do tej pory w ramach projektu zrealizowano już dwie konferencje. Pierwsza - rozpoczynająca projekt odbyła się 18 stycznia 2012 roku w Karwinie. Druga pt. „Profesjonalizm a interdyscyplinarność oddziaływań w  pracy z osobami niepełnosprawnymi” miała miejsce 29 lutego (2012) na Uniwersytet Śląskim w Cieszynie.

Podczas konferencji ogłoszono konkurs fotograficzny - „Osoba niepełnosprawna moim sąsiadem”, który potrwa do kwietnia 2012 roku. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich i studentów uczących się w powiecie cieszyńskim i karwińskim. Mogą w nim wziąć udział również mieszkańcy obu powiatów. Ogłoszenie wyników odbędzie się w maju podczas „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej” na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. - Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, bliskim niepełnosprawnej osoby, kolegą, przyjacielem i masz ciekawy pomysł na przedstawienie świata niepełnosprawnych uchwyconego w obiektywie aparatu, działaj. Nie zawsze najważniejsza jest technika...pamiętaj najważniejsze to pomysł – zachęcają organizatorzy konkursu. 

Wszelkie informacje dotyczące konkursu można uzyskać pisząc pod adres mailowy: www.projekt2.pl-cz@tlen.pl, więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie www.weinoe.us.edu.pl.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: