Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Dzień Kobiet. O tym wiedzą nawet przedszkolaki!

Kobiety dziś mają specjalne prawa. Uwaga panowie! Dziś wasza kolej na zmywanie, sprzątanie, czy gotowanie. Przygotujcie bukiet życzeń! My dziś świętujemy, a o tym że dziś Dzień Kobiet wiedzą nawet przedszkolaki.

 

Nie było goździków, a tulipany zrobione z papieru. Panie, które rankiem przechadzały się po skoczowskim Rynku mogły liczyć na nie lada niespodziankę. Oto mali dżentelmeni i młode damy życzyły kobietom wszelkiej pomyślności z okazji ich święta. Każda otrzymała przygotowanego wcześniej w ramach przedszkolnych zajęć papierowego tulipana. – Dziś wszystkie kobiety i dziewczynki mają swoje święto, więc składamy im życzenia – mówiły z dumą przedszkolaki. Kilkuletnie dzieci niejednokrotnie zawstydziły dorosłych panów, którzy o święcie zapomnieli. A symboliczny prezent sprawił kobietom wiele radości. 

Jestem bardzo zaskoczona, to bardzo miły gest. To godne podziwu, że takie małe dzieci uczą się takich zwyczajów – mówi Wanda Węglorz z uśmiechem.  Kwiatek tym bardziej był cenny, że panowie często zapominają, albo nie uznają 8 marca. – To komunistyczny zwyczaj. Kiedyś była kawa, goździk albo rajstopy do wyboru. Ja tego nie uznaję – mówi Zdzisław Smolarski, jednak jego żona z uśmiechem przyjęła kwiatek od sześciolatka. 

Zadowolona z akcji przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Skoczowie była też Lidegarda Węglorz. – To bardzo miłe. Mężczyźni nie zawsze pamiętają, a to taki miły gest i aż mi głupio, bo nie mam czym dzieci obdarować – mówiła pani Lidegarda po otrzymaniu papierowego tulipana. Chwilę później wróciła do dzieci z cukierkami. Kwiaty odebrała też burmistrz Skoczowa Janina Żagan, którą maluchy spotkały w drodze do ratusza, towarzyszyła jej radna – Anna Kisiała.

Przedszkolaki wiedzą, że tak trzeba, bo zwyczaj świętowania wyniosły nie tylko z przedszkola. – Tata kupuje mamie kwiaty i prezenty, trzeba tak robić, bo dziś dziewczyny mają święto – mówił sześcioletni Konrad Raszka. Olaf Bogacz, kolega z przedszkola, też zapewnia, że zwyczaj składania życzeń kobietom 8 marca jest kultywowany w jego domu.  – Tata zawsze składa życzenia mamie i kupuje róże – mówi. 

Na pomysł tak niecodziennych życzeń z okazji Dnia Kobiet wpadły wychowawczynie sześciolatków z Przedszkola nr 2 w Skoczowie – Karina Wantulok i Monika Janecka. – To był spontaniczny pomysł. Dziś składamy życzenia paniom na rynku, rok temu dzieci kultywowały obchody Dnia Kobiet przy przedszkolu na ul. Targowej – mówi Karina Wantulok. 

Rozdawanie kwiatów uwieńczyło tydzień zajęć, których tematem była kobieta. Na zajęciach plastycznych dzieci przygotowały tulipany, uczyły się też o kobiecych zawodach i zasadach dobrego wychowania w stosunku do pań. 

Na skoczowskim rynku w Dniu Kobiet, przedszkolaki rozdały 50 papierowych tulipanów.

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: