Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Orszak z prezydentem

Kolejny raz przez Cieszyn i Skoczów przejdzie Orszak Trzech Króli. Rok temu w Cieszynie gościem był Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W tym roku prezydencka para znowu pojawi się na obchodach święta. Tym razem jednak w Skoczowie.

6 stycznia 2018 roku, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. Jest to już dziesiąta edycja orszaku. W naszym powiecie przejdzie on przez dwie miejscowości: Cieszyn i Skoczów. W tym drugim mieście gościem honorowym ma być prezydencka para.

Orszaki wyruszają z trzech stron Skoczowa. Orszak zielony, azjatycki króla Melchiora startuje o 14.00 spod pomnika Naszym Bohaterom przy ul. Targowej. Drugi orszak niebieski – orszak afrykański króla Baltazara rusza spod kościoła przy ul. Harcerskiej o 13.45. Trzeci, czerwony europejski króla Kacpra wyruszy o 14.00 z placu Stary Targ i ulicą Bielską przejdzie na rynek. W tym właśnie orszaku ma wziąć udział prezydencka para.

posłuchaj

Choć kancelaria prezydencka jeszcze ostatecznie nie potwierdziła wizyty, to przygotowania w Skoczowie już trwają. Jak usłyszeliśmy od Andrzeja Bubnickiego, zastępcy burmistrza Skoczowa, program ciągle jest jeszcze ustalany a jutro ma być oficjalna informacja z kancelarii.

- 6 stycznia orszaki około godziny 14.15 spotykają się na rynku, tutaj będzie wspólne kolędowanie - mówi Dorota Marzęda z wydziału promocji UM w Skoczowie. Na rynku stanąć ma stajenka, do której kolędować będą trzej królowie i wierni. - Tutaj wystąpi zespół regionalny 'Gawęda' z Ustronia. Po części oficjalnej będzie przemówienie prezydenta i burmistrza. Wydarzenie na rynku potrwa około godziny a zakończy je wspólny polonez. To już skoczowska tradycja. Będzie odtańczony do muzyki kolędy 'Bóg się rodzi'. Później w planach jest spotkanie z samorządowcami w ratuszu. Ta część ma odbywać się bez udziału mediów – zapowiada Marzęda.

Orszak Trzech Króli w Cieszynie organizuje parafia św. Marii Magdaleny wspólnie z Domem Narodowym. Trzy grupy spotkają siena rynku o godzinie 13.00. Tam odbędzie się składanie darów, wspólne kolędowanie, konkurs na najpiękniejszy orszakowy strój dziecięcy. Mile są widziane przebrania dzieci, za aniołki, pasterzy, dwórki itp. Wszystkie stroje zostaną nagrodzone a najciekawsze wyróżnione. Na zakończenie odbędzie się koncert kolędowy w kościele św. Marii Magdaleny – informują organizatorzy cieszyńskiego orszaku.

W czasie OTK 2018 odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na trenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.


JB

Zobacz film z ubiegłorocznego orszaku w Cieszynie i Skoczowie.

Aktualizacja 3 stycznia

Jak dzisiaj dopowiada Dorota Marzęda z wydziału promocji Skoczowa, podczas Orszaku wystąpi Estrada Regionalna Równica, a nie jak wcześniej podawano zespół 'Gawęda'. - Podczas Orszaku przeprowadzony zostanie także konkursu na najpiękniejszą koronę. Jest to konkurs organizowany wśród dzieci szkolnych przez Parafię pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Trzy najpiękniejsze prace zostaną wybrane 6 stycznia podczas Orszaku. - Podczas uroczystości krótkie słowa do wiernych oraz błogosławieństwo udzielone zostanie przez obecnego na Orszaku Biskupa – mówi Marzęda.
Organizatorem wydarzenia w Skoczowie jest Akcja Katolicka – oddział działający przy parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, MCK „Integrator”.

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-03 07:55:57
efelinqa: Myślałam , że pójdę ale skoro organizuje to Pis , to odpuszczamy z rodziną...........
2018-01-03 10:19:17
cd minerwa: Azjatycki krol Melchior, afrykanski krol Baltazar , europejski krol Kacper -sami nie nasi a wrecz emigranci. <br />Ciekawe w jakim orszaku pojdzie para prezydencko - polska (w skrocie p-s).<br />Czyzby MCK "Integrator" zmienil barwy na pisowsko-katolickie.<br />
2018-01-03 10:52:18
leon60: Katolickie barwy to coś bardzo Ci bliskiego minerwa, do tego będą stały klęczniki więc swoje miejsce na pewno tam znajdziesz.
2018-01-03 13:00:55
wojtoj: Przewieść Adriana ulicą Górny Bór. Niech zobaczy zgniły owoc pisich rządów.
2018-01-03 14:10:23
skuter66: Dobrze, że nie wszyscy idą, bo to nie jest dla wszystkich.
2018-01-03 15:18:43
koszor: wojtoj \&quot;przewieść\&quot; to się przewiozłeś w dniu, w którym uwierzyłeś, że jesteś bystrzak. Zamiast wylewać złość na PiS, weź się ucz, żebyś w życiu coś osiągnął, bo się możesz przewieźć.
2018-01-03 16:19:36
Przepierón: Jak Adriana BOR powiezie, żeby nie roztrzaskali tych dwóch nowych limuzyn co kupili za 5,5 mln zł bez przetargu i bez Offsetu, a przecież Maciulenko twierdzi że offset jest taki ważny. Ciekaw jestem czy te limuzyny będą miały chociaż OC ?
2018-01-03 16:53:18
wojtoj: Ot błąd ortograficzny - zdarza się. Na całe szczęście nie mam problemu z przyznaniem się do tego. Co do pozostałej części Twojej wypowiedzi, to mimo iż jestem gorszego sortu, mam się całkiem nieźle. W pewnym momencie nauki trzeba też odłożyć na półkę słownik ortograficzny na rzecz rozwoju własnego światopoglądu. Ty niestety dalej trzymasz w ręku słownik. Szkoda.
2018-01-04 09:03:01
ciotka matylda: \&quot;Organizatorem wydarzenia w Skoczowie jest Akcja Katolicka - oddział działający przy parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, MCK "Integrator".\&quot;<br />Czyli organizatorem jest Akcja Katolicka a finanse zapewnia miasto via MCK \&quot;Integrator\&quot;.
2018-01-04 10:02:32
Międzol: Kto ma pójść to pójdzie.<br />Chociaż w internecie możecie wylewać swoje żale.
2018-01-04 11:06:59
bronek91: cd minerwa<br />\&quot;sami nie nasi a wrecz emigranci\&quot; - cytat <br /><br />A skąd wywnioskowałaś iż Mędrcy ze wschodu chcieli osiedlić się w Judei? Do Krytyki Politycznej idź, tam Ci wytłumaczą kto to jest emigrant. Sorry ale ocenianie ludzi przez wzgląd na pochodzenie czy wygląd, jak zauważył Krzysztof Mieszkowski to rasizm! Zdaję sobie sprawę, wręcz przyznaję się iż zakładam, choć nie stwierdzam iż słusznie, iż chciałabyś ubogacić pochód o barwy tęczy... <br />Choć przyznaję rację, iż wiązanie mędrców z kontynentami nie jest trafione... <br /><br />leon60<br />Nic dodać, nic ująć;) <br /> <br />
2018-01-06 09:37:14
Mirek123: Miałem pewne wątpliwości czy w tym roku uczestniczyć ale dzięki waszym głosom (Efelinga, Minerwa, Wojtoj) wybieram się na 100%. Pozdrawiam !
2018-01-07 19:14:41
skuter66: Mirek123 jesteś WIELKI.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: