Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Organy zamilkną na dwa lata. RADOSNE POŻEGNANIE ORGANÓW

Akcja trwała dwa lata, ale udało się! Zebrano środki na renowację zabytkowych organów z Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Organy zamilkną teraz na dwa lata - ostatnia okazja, by ich posłuchać będzie w najbliższa niedzielę, 28 września.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie zaprasza na ostatni koncert przed rozpoczęciem kompleksowej renowacji zabytkowych organów Sauera w kościele Jezusowym. Akcja „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego” wystartowała w maju 2012 roku. Dzięki zaangażowaniu organizatorów projektu oraz wsparciu sympatyków akcji udało się zebrać środki pozwalające na rozpoczęcie remontu. Prace ruszą już w październiku.

W niedzielę 28 września 2014 r. o godz. 19.00 w kościele Jezusowym odbędzie się symboliczne pożegnanie instrumentu, który w pełnej krasie zabrzmi dopiero jesienią 2016 r.

Podczas wieczornego koncertu wystąpi Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory oraz organista Paweł Seligman, duet, który od początku aktywnie wspiera akcję. Tym razem chór zaprosił do współpracy również znakomity zespół JeanPierre Band, który urozmaici program jazzowym brzmieniem. „Chcemy, aby pożegnalny koncert miał wyjątkowy i radosny charakter, stąd pomysł, aby zamienić nieco swoje role.” – zapowiadają organizatorzy.

Chór wykona m.in. utwory napisane w oryginale na instrumenty, w tym również organy. Usłyszymy m.in.: Tedeum Charpentiera, Eine kleine Nachtmusik Mozarta, Uwerturę do Cyrulika Sewilskiego Rossiniego, czy fugę „Małą” g-moll Bacha.Paweł Seligman obok improwizacji na tematy klasyczne pokaże, jak muzyka organowa zmieniała się na przestrzeni wieków. Nie zabraknie również akcentów współczesnej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie zabrzmi potężny finał z I Symfonii Organowej Louisa Vierne’a.

Więcej informacji na temat akcji oraz instrumentu na stronie www.ratujmyorgany.pl.


Portal OX.PL jest patronem medialnym akcji


Zobacz: Organy zżera kołatek

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: