Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Opłata przekształceniowa dla osób z niepełnosprawnością

Od 2019 wszyscy właściciele domów i mieszkań, którzy z użytkowników wieczystych gruntu stali się jego właścicielami płacą opłatę przekształceniową. Wysokość tej opłaty jest równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, jaka obowiązywałaby w dniu przekształcenia czyli 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy przekształceniowej osoby z niepełnosprawnością zapłacą tylko 1 proc. opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Właśnie ta nowelizacja wprowadziła 99 procent bonifikaty tej opłaty m.in. dla tej grupy osób. Osoby niepełnosprawne, które chcą skorzystać z tych warunków lub odzyskać wcześniej wpłacone środki tytułem nadpłaty, muszą złożyć stosowny wniosek w miejscu w którym dokonują lub dokonali opłaty..

Bonifikatę w wysokości 99 proc. uzyskali:
• osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz te, które uzyskały orzeczenie przed ukończeniem 16. roku życia, lub zamieszkujący w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunowie prawni lub przedstawiciele ustawowi tych osób. • członkowie rodzin wielodzietnych
• inwalidzi wojenni i wojskowi
• kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego
• świadczeniobiorcy do ukończenia 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu

Ustawa umożliwia rozłożenia opłaty przekształceniowej na raty, a także zmianę terminu jej wniesienia Opłatę przekształceniową będziemy płacili Przez 20 lat ale ustawa dopuszcza jednorazowe zapłacenie całej dwudziestoletniej kwoty.

Tak więc z tej bonifikaty 99 procentowej mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne wymienione powyżej, które chcą taką opłatę uiścić jak również te, które zapłaciły ją bez uwzględnienia bonifikaty i chcą teraz odzyskać nadpłatę.

AK, Mat. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: