Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oni zasłużyli-to dostali

Od 2002 roku przyznawane są przez powiat cieszyński nagrody im. ks. Leopolda Szersznika, tegoroczna edycja wręczenia tychże laurów, przypadła na jubileuszowy koncert zespołu „Istebna” w wiślańskim amfiteatrze w ostatni dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Nagrody powiatowe w dziedzinie kultury przyznawane są od 2002 roku. Imię ks. Leopolda Szersznika otrzymały w 2008r. Ta postać jezuity z Cieszyna patronuje nagrodzie do dziś.

Ks. Leopold Szersznik urodził się 1747r. w Cieszynie. Był profesorem w cieszyńskich szkołach, następnie został nadzorcą szkół katolickich w całym Księstwie Cieszyńskim. Walczył o wprowadzenie podręczników polskich w początkowym nauczaniu młodzieży. Interesował się matematyką, historią, botaniką i geologią. Dbał o rozwój kulturalny oraz wizerunek Cieszyna. Był twórcą m.in. publicznych ogrodów romantycznych, zwanych "cieszyńską arkadią". Od wczesnej młodości zdradzał skłonności bibliofilskie i gromadził własną bibliotekę. Pewną część książek odziedziczył po ojcu i dziadku, później księgozbiór powiększał dzięki darom przyjaciół i zakupom, głównie na licytacjach. Po kasacji zakonu jezuitów w 1773 r. przejął jego bibliotekę w Cieszynie, zawierającą m.in. dzieła teologiczne, prawnicze, medyczne oraz wiele dokumentów rękopiśmiennych.

W kategorii upowszechniania kultury nagrodę otrzymała Biblioteka Miejska w Cieszynie zaś w kategorii ochrony kultury nagrodę przyznano Zespołowi Regionalnemu „Istebna”. Nagrody z rąk Starosty Cieszyńskiego Czesława Gluzy oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisława Kubiciusa odebrała Izabela Kula, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie oraz Tadeusz Papierzyński w imieniu zespołu „Istebna”.

W tegorocznej edycji wyróżniono też Jana Chmiela, poetę. Ta nagroda zostanie jednak przyznana 3 września podczas dożynek gminno-powiatowych.

Dotychczas przyznano 36 nagród twórcom, animatorom, instytucjom kultury, stowarzyszeniom i samorządom za wybitne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kulturowego.

KOD

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: