Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oni też mają Wigilię

Połącz ciepły posiłek z ciepłym kątem i dodaj towarzystwo drugiej osoby - taki jest przepis na szczęście, którego w wigilijny wieczór nie powinno zabraknąć nikomu. Bezdomni, ubodzy i samotni też mają swoją Wigilię. Na Śląsku Cieszyńskim jest kilka miejsc, do których mogą się udać w ten magiczny wieczór.

W Wigilię nikt nie powinien być sam, dlatego co roku ktoś pamięta o osobach bezdomnych, ubogich i samotnych. W Cieszynie, od około 10 lat świąteczne spotkanie organizuje Centrum Edukacji Socjalnej, działające przy Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Być Razem".

- Tegoroczną wigilię przygotowują mieszkańcy naszych Domów Wspólnoty. To oni gotują potrawy, kupują składniki i będą obsługiwać gości – mówi Natalia Golasowska z Centrum Edukacji Socjalnej. – Będzie uroczysta kolacja, łamanie się opłatkiem i kolędowanie- dodaje Golasowska.

Wigilia w Centrum Edukacji Socjalnej organizowana jest 24 grudnia o godz. 16.00 przy ul. Błogockiej 30. Może przyjść każdy, bez względu na to, czy ma gdzie mieszkać i co zjeść.

- Zapraszamy wszystkich, także osoby samotne i te, które z różnych powodów nie mogą spędzić tego wieczoru z rodziną i bliskimi. Wigilijka zacznie się o godz. 16.00 i potrwa tak długo, jak będą chcieli nasi goście – mówi Golasowska. - Być może na wigilijce pojawi się burmistrz miasta. Odwiedził nas rok temu i dwa lata temu, więc bardzo możliwe, że i tym razem zawita na Błogocką.

Bezdomni, którzy mają daleko do Cieszyna, mogą spędzić wigilię gdzie indziej. W Ustroniu świąteczną kolację dla zbłąkanych wędrowców organizuje Fundacja św. Antoniego. 

- Wigilia dla bezdomnych to już tradycja w naszej Fundacji – mówi Tadeusz Browiński z Fundacji św. Antoniego. - W tym roku uroczysty posiłek bezdomni zjedzą w piątek 23 grudnia o godz. 10:30 w siedzibie Fundacji przy ul. Kościelnej 21. Na wigilii pojawią się księża, będzie łamanie się opłatkiem i prezenty dla potrzebujących w postaci paczek z żywnością. Spakowaliśmy m.in. konserwy, wędliny i słodycze. Świąteczne paczki dostaną także dzieci z pięciu miejscowych szkół - mówi Browiński.

W Ustroniu jest jeszcze jedno miejsce, w którym bezdomni mogą liczyć na świąteczny posiłek. W sobotę, w Domu Ludzi Bezdomnych dla mężczyzn, działającym przy parafi Dobrego Pasterza w Ustroniu - Polanie odbędzie się wigilijka dla mężczyzn. Ośrodek działa przy ul. Polańskiej 95. Kolacja dla kobiet organizowana przez parafię odbyła się w zeszłym tygodniu.

W niektórych miejscowościach wigilijną kolację bezdomni będą mogli zjeść w jadłodajni. Tak będzie na przykład w Skoczowie przy ul. Schodowej 19, gdzie działa jadłodajnia Ośrodka Pomocy Społecznej. Codziennie jest tam wydawanych około 30-40 posiłków. W okresie zimowym ta liczba wzrasta.
Nie w każdej miejscowości w regionie organizowana jest wigilia dla bezdomnych. W niektórych miastach i wsiach, na przykład w Istebnej, Zebrzydowicach, Brennej i Wiśle bezdomnych jest niewielu, więc nie ma takiej potrzeby.

Na chwilę obecną zdołaliśmy pomóc osobom bezdomnym, które tej pomocy u nas szukały – mówi Anna Bujok, kierowniczka MOPS w Wiśle. – Liczymy się z tym, że w naszym mieście czasami pojawiają się osoby bez stałego miejsca zamieszkania, które przyjeżdżają nawet z odległych miejscowości. Po prostu wsiadają w pociąg i trafiają na nasz dworzec. Staramy się na bieżąco im pomagać, ale w tym roku chęć uczestnictwa w zorganizowanej wigilijce zgłosiły tylko dwie osoby – dodaje Anna Bujok.

Gdzieniegdzie z okazji Świąt organizowana jest inna forma pomocy – najczęściej rzeczowa lub finansowa.
- W Dębowcu w tym roku pomożemy osobom starszym i samotnym. W środę, 21 grudnia rozwieziono do nich 50 paczek żywnościowych od PKP – mówi Zofia Stabrawa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębowcu.

Wszystkim przypominamy, że na terenie województwa śląskiego działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Pod numer 800 100 022 dzwonić mogą osoby szukające schronienia, ciepłego posiłku czy czystego ubrania, ale także każdy, kto zauważy osobę bezdomną potrzebującą pomocy.

Jeśli znacie miejsca, w których organizowane są wigilie dla bezdomnych i potrzebujących, napiszcie o tym w komentarzach do tego artykułu.

(red.)

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: