Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Okuliści przyjaźni niewidomym w powiecie

„Powinienem tu zdementować pogłoski, że niewidomi słyszą więcej. To nieprawda. My po prostu słyszymy inaczej, szukamy słuchem innych informacji niż ludzie, którzy widzą. Wyłapujemy dźwięki pasujące do obrazów, które spodziewalibyśmy się zobaczyć, takie jak uśmiech sugerowany przez ton głosu albo usta pełne suchych liści zebranych na placu zabaw przez kilkulatka, mówiącego teraz w szczególny, zduszony sposób. Niewidomi słuchają tak, jak widzący patrzą. Szkoda, że obrazy nie zawsze są wyraźnie słyszalne” Ryan Knighton – Zapiski niewidomego taty

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, dotyk, słuch, wzrok itp. Czasami jednak w wyniku choroby czy wypadku tracimy któryś z nich. Sam będąc osobą ociemniałą czyli, która utraciła wzrok korzystam z porad poradni okulistycznych. Pomimo, że mój wzrok nie nadaje się już do leczenia czasami odwiedzam lekarzy okulistów. Cały czas jednak powtarzam, że każdy z nas czy chory czy zdrowy powinien co najmniej raz w roku zrobić sobie podstawowe badania okulistyczne.

W zeszłym roku do cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych zgłosiła się Agata Plech z cieszyńskiej poradni okulistycznej „Beskid Med.” Z propozycją przeprowadzenia czterech wykładów na temat chorób oczu i ich leczenia. Zainteresowanie było duże i w tym roku poradnia „Beskid Med.” Idąc „za ciosem” zaproponowała członkom cieszyńskiego koła dwanaście bezpłatnych porad okulistycznych – jedna osoba w miesiącu.

Badania i konsultacje wykonuje osobiści Agata Plech, która po wywiadzie środowiskowym i podstawowych badaniach proponuje dalszy cykl leczenia nie narzucając tylko korzystania z „Beskid Medu”.Badania obejmują kompleksowe, podstawowe badanie i pomoc m.in. w wypisaniu wniosków, skierowaniu na zabiegi np. zaćmy czy witrektomii.

Z oferty poradni do tej pory skorzystało sześciu członków cieszyńskiego koła PZN i wszyscy uważają wizytę za bardzo udaną. Niektóre osoby nakierowano na odpowiedni cykl leczenia, a niektórych uświadomiono i potwierdzono ciężkie uszkodzenie wzroku.

Andrzej Koenig

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: