Okiem niepełnosprawnych
Wydawać by się mogło, że w Cieszynie liczba osób niepełnosprawnych jest mała. Nic bardziej mylnego, do samego Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej, Turystyki i Integracji Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie należy ponad 300 osób.
Niestety polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózkach. - Właściwie to już nie tylko kwestia wejść do instytucji, bo żeby tam wejść trzeba najpierw wyjechać z domu, a ile jest u nas niskopodłogowych autobusów – zastanawia się Krystyna Stefańska prezes Stowarzyszenia, dodając – niestety niewiele, a te, które są nie zostały oznakowane na rozkładzie jazdy. Szkoda, bo na przykład w Gdańsku takie rozwiązanie się pojawiło.
Z pewnością to ułatwiłoby życie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy w taki rozkład mógliby się zaopatrzyć, zamiast wyczekiwać w niepewności na przystanku.
Kolejnym problemem są wysokie krawężniki na cieszyńskich osiedlach. Już po wyjściu z naszego domu czeka na nas nierówno położony chodnik i krawężnik, który stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście przy wielu przejściach przez jezdnię można już zauważyć jego obniżony fragment.
- Osoby niepełnosprawne mają problemy z pokonaniem tych barier, czasami wystarczyłoby nadlać ukosem krawężnik, żeby ułatwić wielu ludziom życie – dodaje pani Krystyna, wskazując również na kilka innych rozwiązań, które w Cieszynie byłyby mile widziane. - W Starostwie Powiatowym, podobnie, jak i w Urzędzie Miasta dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie na parterze budynku punktu informacyjnego, w którym osoba niepełnosprawna mogłaby zaopatrzyć się w potrzebne formularze i druki. Idealnie byłoby, gdyby zainteresowani otrzymali również pomoc w wypełnieniu tych dokumentów. Często zdarza się tak, że nie umiejąc wypełnić druków niepełnosprawni zgłaszają się do nas po pomoc, a następnie kierują się znowu do Starostwa, żeby złożyć wypełnione papiery. Nie w ten sposób powinno to wszystko funkcjonować – podkreśla prezes Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej, Turystyki i Integracji Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie.
(bsk)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.