Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

OHP jako realizator usług rynku pracy. Spotkanie dla uczniów w OHP

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przez pięć dni listopada od 18-24.11 młodzież cieszyńskich szkół odwiedzała lokalne przedsiębiorstwa oraz miejsca aktywizacji zawodowej. W związku z tym wydarzeniem w dniu 19.11.2013r. w Punkcie Pośrednictwa Pracy OHP w Cieszynie odbyło się spotkanie z uczniami dwóch cieszyńskich szkół średnich.

Młodzież szkolna wraz z nauczycielami zapoznała się z działalnością Punktu Pośrednictwa Pracy OHP w Cieszynie. Przedstawiony został również projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy”, jego założenia, cele i sposób realizacji. Młodzież wykazała duże zainteresowanie, zwłaszcza gdy przekazane im zostały informacje na temat prac krótkoterminowych, bądź też możliwości wyjazdu do pracy za granicę. Jak się później okazało, większość z nich ma problemy z przygotowaniem CV, ustaleniem ścieżki zawodowej. Chętni postanowili się zarejestrować od razu, część uczniów zapewniała, że na pewno zarejestrują się po maturze.

W drugiej części spotkania grupa zapoznała się z działalnością Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP w Cieszynie. Przedstawione im zostały możliwości jakie OZS OHP gwarantuje swoim beneficjentom. Grupa chętnie słuchała o kursach i szkoleniach, które już się odbyły. Największym zainteresowaniem cieszył się kurs odnowy starych samochodów, przede wszystkim wśród uczniów klasy o profilu mechanicznym.

Uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzieli się także czym jest przedsiębiorstwo społeczne, w jakim kierunku się rozwija, w jaki sposób i w oparciu o jakie narzędzia wprowadzane są produkty na rynek. Było to możliwe dzięki prezentacji działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację „Być Razem”, partnera projektu OHP, a także wizytę w spółdzielniach socjalnych. Tym samym uczestnicy zapoznali się z praktyczną stroną wsparcia osób defaworyzowanych na rynku pracy. Biorąc pod uwagę, iż na tym etapie życia człowieka ważne jest planowanie własnej kariery zawodowej, uczestnicy mieli czas na refleksję i zastanowienie się, czy sami przejawiają przedsiębiorczą postawę? Ponadto mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób tworzy się przedsiębiorstwa społeczne, takie jak np. spółdzielnie socjalne i czy mogą one być dobrym sposobem na samozatrudnienie po zakończeniu edukacji.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w partnerstwie z Zamkiem Cieszyn oraz Fundacją "Być Razem" a w wizycie studyjnej wzięły udział 42 osoby.

źródło: OHP Cieszyn
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: