Odznaczenia dla dawców

Oddają bezinteresownie krew od kilkudziesięciu lat. Właśnie odebrali odznaczenia. Ale nie one są dla nich ważne. Najcenniejsze jest bowiem ratowanie życia - mówią.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej Skoczowa uhonorowano dwóch Honorowych Dawców Krwi. - Bardzo dziękuję za to co robicie dla ludzi, których na swojej drodze nigdy nie spotkanie, ale ratujecie im życie. To jest coś niesamowitego – mówił Rajmund Dedio przewodniczący RM Skoczowa. - Bardzo dziękuję za waszą krew, od tych wszystkich, którzy ją dostali – dodał burmistrz Mirosław Sitko.

Krzysztof Janica - otrzymał Odznakę III stopnia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. - Oddałem już 13 litrów. Zacząłem jak służyłem w wojsku, w Krakowie. Podczas służby oddałem ponad 1600 ml, później oddawałem już w Skoczowie. Staram się to robić co dwa miesiące, kiedy na rynku staje autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Trzeba być zdrowym, choroba niestety eliminuje i trzeba czekać na kolejny przyjazd autobusu – mówi.

Odznakę I stopnia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przyznano Ireneuszowi Kolonowi. On, podobnie jak pan Krzysztof, pierwszy raz oddał krew w wojsku. Jak przyznaje - Przez te lata co jakiś czas oddaje się krew. Mam oddanych już prawie 20 litrów. Cieszę się, że udało mi się kilka osób namówić też do oddawani krwi. Udało się również w Skoczowie utworzyć klub Dawców Krwi.

Jak dodaje Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi i Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Miejskim w Skoczowie, Eugeniusz Hyski. - Niestety z powodu stanu zdrowia nie mogę już oddawać krwi. Ale przez kilkadziesiąt lat oddałem jej blisko 26 litrów. Co roku ustalamy grafik przyjazdu zespołu z centrum krwiodawstwa. W Skoczowie od stycznia, co drugi miesiąc, w czwarty czwartek miesiąca stacjonuje tutaj autobus, w którym można oddać krew. W tym roku będzie on również stacjonował przy kilku parafiach.

Skoczowski klub skupia 24 osoby, jednak samych oddających jest więcej, spontanicznie przychodzą, kiedy autobus pojawia się na rynku. W tym roku akcje krwiodawstwa na skoczowskim rynku zaplanowano w poniższe dni:
22 marca 2018 r.
25 maja 2018 r.
26 lipca 2018 r.
27 września 2018 r.
22 listopada 2018 r.

Pobory krwi na rynku odbywają się zawsze w godz. 10.00-16.00. Ponadto krwiobus będzie oczekiwał na honorowych dawców 24 czerwca 2018 r. w godz. 9.20-13.20 na parkingu przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy (ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej) w Skoczowie oraz 21 października 2018 r. w godz. 9.00-13.00 przy kościele ewangelickim w Drogomyślu.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-21 22:39:32
rafaelp74: Gratulacje Ireneuszu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją