Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odwaga oczami dzieci i młodzieży

Czym jest odwaga? Podczas poszukiwań odpowiedzi na to pytanie w gronie uczestników zajęć teatralnych prowadzonych w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie wyłoniło się kilka wniosków. M.in. taki, że odwaga to coś niejednoznacznego. A także i to, że „Odwaga nie jest przyjemna, ani wygodna, dlatego czasami tak o nią trudno” - jak mówi jedna z bohaterek filmu „Odwaga”.

Bo efektem tych rozważań i pracy z dziećmi biorącymi udział w zajęciach teatralnych w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie stało się nie przedstawienie teatralne, a film. Ten, w obecnych czasach pandemicznych obostrzeń, jest formą przekazu mającą szansę trafić do nieporównywalnie większego grona odbiorców. Zwłaszcza, że jest zamieszczony w Internecie i każdy może obejrzeć go sobie w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie. Można też obejrzeć go wspólnie z dziećmi, po czym, niczym na dobrym dyskusyjnym klubie filmowym, podyskutować w rodzinnym gronie o tym, co właśnie zobaczyliśmy.

A jest o czym. Film to świetny pretekst do dyskusji z dziećmi o odwadze. Padają w nim nie tyle pytania, co stwierdzenia dotyczące tego, jak funkcjonuje grupa rówieśnicza, w jaki sposób jej presja (lub nawet domniemana presja) wpływa na ostateczne decyzje jednostki, która często właśnie pod presją nie tyle grupy, co obawy o to, jak grupa zareaguje, podejmuje decyzje inne, aniżeli podjęłaby sama od siebie, nie będąc narażona na wyśmianie przez grupę. W filmie konsekwencje obawy jego bohaterów o to, by nie narazić się na śmieszność, są katastrofalne. Bohaterowie długo roztrząsają zdarzenia, których byli świadkami. I które mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby tylko któremuś z nich nie zabrakło odwagi.

Półgodzinny film zobaczyć możemy tutaj (oraz poniżej)

 Odwaga to też tytuł książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej autorstwa Hanny Zagulskiej i Jasia Kapeli z ilustracjami Anny Pluty. Powstała ona w ramach realizowanego przez cieszyńską świetlicę projektu poświęconego tematowi odwagi. Można zamówić ją na stronie wydawnictwa Krytyki politycznej w cenie niespełna 23 zł.

(indi)

Film „Odwaga”:
Scenariusz i reżyseria: Bogusław Słupczyński
Montaż i zdjęcia: Rafał Soliński
Grafika: Anna Pluta
Obsada: Kalina Czyż, Kaja Kawulok, Hanna Matusiak, Klara Ziovsky, Mila Cis, Laura Bukowska, Emilia Szczęsna, Julia Szczęsna, Iwona Żur, Wiktoria Bizoń, Łukasz Bizoń, Bruno Ziovsky, Lars Brachaczek, Szymon Gołuch, Piotr Gołuch, Maksymilian Osmelak
Zdjęcia kręcone były na ulicach Cieszyna i Skoczowa w okresie od grudnia 2020 do lutego 2021 roku.

Książka „Odwaga”:
Liczba stron: 40
Ilustracje i projekt okładki: Anna Pluta
Rok wydania: 2020
Wysokość w mm: 260 mm
Szerokość w mm: 200 mm
cena 22,69 zł

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: