Odszedł mistrz filigranu cieszyńskiego

Zmarł Kazimierz Wawrzyk ustroński złotnik, mistrz filigranu cieszyńskiego. Biżuteria wykonana przez zmarłego zdobi stroje cieszyńskie wielu zespołów regionalnych. Kazimierz Wawrzak w ubiegłym, 2016r. otrzymał doroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Miasta Ustroń.

Swoje umiejętności zdobywał u najlepszego jubilera Ziemi Cieszyńskiej mistrza złotnictwa Franciszka Horaka, jak równeż w trakcie wieloletniego praktykowania. Pracę zamienił w pasję, której poświęcił się całkowicie. Kazimierz Wawrzyk wszystkie swoje wyroby wykonywał ręcznie.

Prace jubilerskie śp. Kazimierza Wawrzyka były prezentowane na wystawach i jarmarkach rękodzielniczych. Jego wyroby złotnicze posiadają certyfikat regionalnego produktu "Góralsko Swoboda".

Mistrzostwo w wykonywaniu filigranu śp. Kazimierza Wawrzyka doceniono m.in. w ogólnopolskim konkursie twórczości ludowej w ramach Dni Kultury Europejskiej w Częstochowie, gdzie dwukrotnie zajął pierwsze miejsce. W ubiegłym, 2016r. otrzymał doroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Miasta Ustroń.

Biżuteria wykonana przez śp. Kazimierza Wawrzyka zdobi stroje cieszyńskie wielu zespołów regionalnych, w tym ustrońskich - E.L. "Czantoria" i E.R. "Równica".

Pogrzeb ustrońskiego złotnika Kazimierza Wawrzyka odbędzie się 21 listopada 2017r. w Kościele pw. Św. Klemensa w Ustroniu o godzinie 10.30.

(ES/red/)

źródło: OX.PL
dodał: ES,CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją