Odszedł Jerzy Stuhr. Był tu stela
Któż nie zna wybitnych wcieleń Jerzego Stuhra, jakie pamiętamy z „Seksmisji” czy kreacji w „Kilerze”. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Zadebiutował jeszcze w latach 70-tych. Młodszemu pokoleniu z pewnością kojarzy się także z wybitną kreacją osła z popularnego Shreka. Prócz ról w wielkich dziełach pop kultury niezmiennie kochał teatr. Jego ostanią z wielkich ról jest Geniusz, który wystawiany był w Teatrze Polonia.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że aktor był związany ze Śląskiem Cieszyńskim.
- Przypominam sobie, jak siedzę w tym miejscu, ile nerwów na tym moście człowiek stracił, czekając godzinami, aż łaskawie czeski celnik cię przepuści, żeby jechać dalej do Italii, w której pracowałem od 80. roku i ten most był dla mnie kluczowym zawsze miejscem przygranicznych stresów – żartował aktor podczas spotkania w Cieszynie. – moje losy owszem, związane są z Cieszynem. Jak miałem rok, to tutaj mieszkałem w Hotelu Pod Jeleniem z rodzicami. Był to złożony zbieg okoliczności. Był wtedy taki przepis, on chyba nawet jeszcze jest, że w zawodach sądowniczych w najbliższej rodzinie nie mógł pracować adwokat i prokurator. Mój ojciec zrobił aplikację prokuratorską tuż po wojnie a mój dziadek i stryj byli adwokatem i sędzią. Temu mój ojciec musiał wyprowadzić się z Krakowa. Spłodziwszy mnie wyprowadził się najpierw do Katowic, później Cieszyn i później Bielsko-Biała – dodał Jerzy Stuhr.
Jak wielokrotnie podkreślano podczas spotkania w Kawiarni Avion w Cieszynie w 2019 roku, aktor nie zerwał kontaktów z Cieszynem. Teatr w Cieszynie był mu dobrze znany – teatr w Cieszynie jest miniaturą w Bielsku, który z kolei jest miniaturą teatru Słowackiego w Krakowie, który jest miniaturą Burgteatru w Wiedniu – mówił artysta. Po remoncie brał udział w ponownym otwarciu cieszyńskiego teatru, zagrał rolę w spektaklu Mrożka - „Emigranci”.
Jerzy Stuhr jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. W stolicy Podbeskidzia mieszkał aż do ukończenia szkoły średniej, aby następnie wrócić do Krakowa.
Tam rozpoczął karierę aktorską na deskach Starego Teatru. W 1971 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Milion za Laurę".
Pełnił się także jako reżyser, gdzie w 1994 roku wyprodukował "Spis cudzołożnic" czyli adaptaję filmową powieści Jerzego Pilcha, w której zagrał również główną rolę. Jednak to nie jedyne połączenie reżyserii i aktorstwa w „Historiach miłosnych” odegrał aż pięć ról i wyreżyserował cały film.
Został laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.