Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odszedł Jerzy Stuhr. Był tu stela

Nie żyje Jerzy Stuhr wybitny polski aktor. Miał 77 lat.

Któż nie zna wybitnych wcieleń Jerzego Stuhra, jakie pamiętamy z „Seksmisji” czy kreacji w „Kilerze”. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Zadebiutował jeszcze w latach 70-tych. Młodszemu pokoleniu z pewnością kojarzy się także z wybitną kreacją osła z popularnego Shreka. Prócz ról w wielkich dziełach pop kultury niezmiennie kochał teatr. Jego ostanią z wielkich ról jest Geniusz, który wystawiany był w Teatrze Polonia.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że aktor był związany ze Śląskiem Cieszyńskim.
- Przypominam sobie, jak siedzę w tym miejscu, ile nerwów na tym moście człowiek stracił, czekając godzinami, aż łaskawie czeski celnik cię przepuści, żeby jechać dalej do Italii, w której pracowałem od 80. roku i ten most był dla mnie kluczowym zawsze miejscem przygranicznych stresów – żartował aktor podczas spotkania w Cieszynie. – moje losy owszem, związane są z Cieszynem. Jak miałem rok, to tutaj mieszkałem w Hotelu Pod Jeleniem z rodzicami. Był to złożony zbieg okoliczności. Był wtedy taki przepis, on chyba nawet jeszcze jest, że w zawodach sądowniczych w najbliższej rodzinie nie mógł pracować adwokat i prokurator. Mój ojciec zrobił aplikację prokuratorską tuż po wojnie a mój dziadek i stryj byli adwokatem i sędzią. Temu mój ojciec musiał wyprowadzić się z Krakowa. Spłodziwszy mnie wyprowadził się najpierw do Katowic, później Cieszyn i później Bielsko-Biała – dodał Jerzy Stuhr.

Jak wielokrotnie podkreślano podczas spotkania w Kawiarni Avion w Cieszynie w 2019 roku, aktor nie zerwał kontaktów z Cieszynem. Teatr w Cieszynie był mu dobrze znany – teatr w Cieszynie jest miniaturą w Bielsku, który z kolei jest miniaturą teatru Słowackiego w Krakowie, który jest miniaturą Burgteatru w Wiedniu – mówił artysta. Po remoncie brał udział w ponownym otwarciu cieszyńskiego teatru, zagrał rolę w spektaklu Mrożka - „Emigranci”.

Jerzy Stuhr jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. W stolicy Podbeskidzia mieszkał aż do ukończenia szkoły średniej, aby następnie wrócić do Krakowa.

Tam rozpoczął karierę aktorską na deskach Starego Teatru. W 1971 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Milion za Laurę".

Pełnił się także jako reżyser, gdzie w 1994 roku wyprodukował "Spis cudzołożnic" czyli adaptaję filmową powieści Jerzego Pilcha, w której zagrał również główną rolę. Jednak to nie jedyne połączenie reżyserii i aktorstwa w „Historiach miłosnych” odegrał aż pięć ról i wyreżyserował cały film.

Został laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-07-09 12:02:23
oxjas1: R.I.P. Mistrzu
2024-07-09 14:07:47
1234567890: Teraz to mistrz,a jak po alko potrącił motocyklistę to wszyscy pluli jadem.[*]
2024-07-09 15:00:51
akbyr: Jako aktor był bardzo dobrym , ale nie udał się syn, miernota jako aktor , POszedł w anty Polskość . Pasuje jako klakier u rządzących Polską . Cześć i chwała zmarłemu.
2024-07-09 16:15:55
oxjas1: Warto wspomniec o Fundacji - Unicorn. Czlonkami i zalozycielami Stowarzyszenia oraz Ambasadorami Centrum Psychoonkologii w Krakowie i w Warszawie sa Panstwo Barbara i Jerzy Stuhrowie.
2024-07-09 20:26:16
RAMZES: Jako aktor mistrz nad mistrzem w każdej roli umiał się wykazać . Za to mu jesteśmy wdzięczni,. Ja człowiek, obywatel, patryjota ,Polak to już nie jest tak kolorowo i bajecznie . Dziad nad dziady.
2024-07-10 00:32:47
schlesier: Napewno nie był stela! Ale aktor pełnom gymbom
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: