Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odśnieżanie dachów to obowiązek

Śniegu coraz więcej. To problem nie tylko dla kierowców, ale również dla właścicieli budynków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden metr sześcienny śniegu to nawet 200 kilogramów, a jeżeli śnieg jest mokry to nawet 800 kilogramów. Nie każda konstrukcja jest w stanie wytrzymać takie obciążenia.

Odśnieżanie dachu nie jest zadaniem ani przyjemnym, ani bezpiecznym, jednak często jest  konieczne a nawet wymagane prawem. W najgorszej sytuacji są właściciele budynków z płaskimi dachami – tam białego puchu zbiera się zdecydowanie najwięcej. Jeżeli pokrywy śnieżnej przybywa, konieczne może okazać się odśnieżenie - Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej- wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach. Służby nie czekają jednak na tragedię i przypominają właścicielom budynków o ich obowiązkach. Jeśli podmiot, który włada obiektem, nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Strażacy przypominają, że były już sytuacje, kiedy brak odśnieżania doprowadził do tragedii - Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych – podkreśla Pokrzywa, dodając, że w powiecie cieszyńskim nie odnotowano takich zdarzeń, jednak zwracać uwagę na bezpieczeństwo trzeba zawsze, a nie dopiero w obliczu tragedii.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-12 17:39:51
koszor: Warto jeszcze zachęcić właścicieli domów opalanych paliwami stałymi, do usuwania sadzy z komina. Jeśli ktoś cały sezon to zaniedbuje, a potem jak się pali w kominie, dzwoni po strażaków, powinien być obciążony kosztami takiej akcji. Lecą do akcji na złamanie karku, by potem wyciągać jakiemuś leniowi sadzę z komina. "Jo nie wiedzioł, że to trzeba pucować".
2021-02-12 20:04:57
tom lem: ...od kiedy to "Odśnieżanie dachów to obowiązek" - owszem - usuwanie nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów - reszta to bełkot .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: