Odśnieżanie dachów to obowiązek
Odśnieżanie dachu nie jest zadaniem ani przyjemnym, ani bezpiecznym, jednak często jest konieczne a nawet wymagane prawem. W najgorszej sytuacji są właściciele budynków z płaskimi dachami – tam białego puchu zbiera się zdecydowanie najwięcej. Jeżeli pokrywy śnieżnej przybywa, konieczne może okazać się odśnieżenie - Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej- wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.
Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach. Służby nie czekają jednak na tragedię i przypominają właścicielom budynków o ich obowiązkach. Jeśli podmiot, który włada obiektem, nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.
Strażacy przypominają, że były już sytuacje, kiedy brak odśnieżania doprowadził do tragedii - Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych – podkreśla Pokrzywa, dodając, że w powiecie cieszyńskim nie odnotowano takich zdarzeń, jednak zwracać uwagę na bezpieczeństwo trzeba zawsze, a nie dopiero w obliczu tragedii.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.