Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odśnieżaj samochód!

Wysokie mandaty posypią się w razie policyjnej kontroli, kiedy zdecydujemy się podróżować nieodśnieżonym samochodem, warto jednak pamiętać, by robić to zawsze, by nie doprowadzić do tragedii.

Odśnieżanie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Pamiętać należy o tym, że jazda z warstwą śniegu na dachu, niedokładnie odśnieżonymi, czy pokrytymi lodem szybami, zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Śnieg na samochodzie to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, które zimą parkowane są pod tak zwaną chmurką. Poranne rytuały mogą denerwować, jednak warto pamiętać o tym, że brak odśnieżonego samochodu może skutkować powodowaniem niebezpiecnych sytuacji na jezdni.  - Po opadach śniegu każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze, musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg, jest nierozsądnym pomysłem. Zanim śnieg zostanie zdmuchnięty, nasz samochód jest słabo widoczny. Poza tym spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru - przypomina podkom. Krzysztof Pawlik, rzecznik cieszyńskiej policji.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, w jaki sposób można poruszać się po drogach. Nakazują one takie utrzymanie i przygotowanie auta do jazdy, by między innymi zapewniało kierowcy dostateczne pole widzenia i nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu. -  W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, pozbywając się śniegu nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Należy przy tym pamiętać, by śnieg usunąć również z tablic rejestracyjnych. Zapewnienie czytelności tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu jest bowiem kolejnym obowiązkiem kierującego, za niedopełnienie którego można otrzymać mandat - dodaje podkom. Krzysztof Pawlik.

Podobnie z zamarzniętymi szybami. - W sytuacji, gdy samochód co prawda nie jest zaśnieżony, ale ma zamarznięte lub oszronione szyby, kierowca również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usunięcia lodu czy też szronu z szyb i zewnętrznych lusterek. Auto odśnieżajmy, odmrażamy na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie. Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, co może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, grozi mandat do 3 tysięcy złotych - kwituje rzecznik cieszyńskiej policji.

Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-02 15:06:09
św. Patryk.: a co z tymi od maseczek i respiratorów? od kopertowych wyborów? od miliardów w błoto w Ostrołęce? od łamania konstytucji w Belwederze? od Willi Plus itede itepe? oni też muszą odśnieżać??...
2023-12-02 18:33:15
koszor: Nie muszą. Wcisnęli baranom elektryczne hulajnogi, 100 tysięcy wadliwych szczepionek i po sprawie.
2023-12-02 19:08:47
"tom": ... po jakiej sprawie koszor jeszcze zapłacimy za nieodebrane, bo Patryk bał się że dla niego braknie i von der lajen specjalnie dla niego zamówiła, by mógł się dzióbać przynajmniej pięć razy ;-)
2023-12-02 19:12:41
KrzysztofT: A to nie można już powiedzieć psom, że to Putin ośnieżył samochód i dzięki mojemu poświęceniu ruskie bumby nie leco na supermocarstwo ukropolin? XD
2023-12-02 22:03:56
tomi754: św.patryk. (świnski patyk) ten to musi być przegryw życiowy na każdy temat swoje wywody polityczne wstawia ,na pewno rudy (jak jego idol donek) i tęczowy jak rafał t.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: