Odsłonięto tablicę pamięci ''żołnierzy wyklętych''
W większości przypłacili to życiem skazani na karę śmierci przez powojenny rząd komunistyczny. Właśnie ich pamięci poświęcona jest tablica wmurowana w ścianę przed salą sesyjną cieszyńskiego Ratusza. Znajdziemy na niej 18 nazwisk tych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w 1946 roku. Najmłodszy z nich miał 18 lat, najstarszy 46...
Tablicę uroczyście odsłonięto 1 marca. Dokonał tego Józef Dziedzic, syn jednego z zamordowanych żołnierzy. Tablicę poświęciło także dwóch księży, ewangelicki i katolicki. Uroczystość zagaił Ryszard Macura, prezes Stowarzyszenia Wszechnica w Cieszynie, inicjatora i głównego organizatora uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych. - Myślę, że ludzie podziemia tamtego okresu podejmując się tak nierównej walki nie oczekiwali żadnych nagród, wyróżnień czy pochwał. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli ten projekt – mówił ze wzruszeniem Józef Dziedzic, któremu przez kilkadziesiąt lat nie wolno było wspominać ojca. - Jeszcze do niedawna nie można było wspominać ich imion, bo pamięć o nich była zakazana. Dziś żyjemy w innych czasach, w których możemy w sposób właściwy przywoływać ich pamięć, kiedy możemy szczycić się ofiarą ich życia, a przede wszystkim ogarniać modlitwą – mówił proboszcz Janusz Sikora nim wspólnie z duchownym ewangelickim poświęcił tablicę.
Nie zabrakło także części artystycznej. Tomasz Kamiński, muzyk i nauczyciel Zespołu Szkół Katolickich w Cieszynie zagrał na gitarze i zaśpiewał pieśń o bohaterach z tablicy. Na uroczystości licznie reprezentowane były władze miasta, samorządu, posłowie, senatorowie. Po uroczystościach przy tablicy wszyscy przeszli do sali sesyjnej, gdzie wysłuchali czterech wykładów historycznych. Grzegorz Księżyc wygłosił wykład o procesach politycznych w Cieszynie w 1946 roku. Podziemie poakowskie w latach 1945-1948 omówił dr Adam Dziuba, Tomasz Kurpierz opisał, jak przebiegała likwidacja zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka” a Dariusz Węgrzyn opisał Podokręg cieszyński Narodowej Organizacji Wojskowej.
Wszyscy wyszli z wykładów bogatsi o szczegółową wiedzę historyczną w ręce dzierżąc wydaną przez organizatorów obchodów broszurę okolicznościową.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.