Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce wybuchu I Powstania Śląskiego w Piotrowicach

Jest to pierwsze upamiętnienie Powstań Śląskich poza granicami kraju wykonane przez IPN. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach na prośbę Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ufundowało tablicę upamiętniającą miejsce wybuchu I Powstania Śląskiego w Piotrowicach koło Karwiny na terenie dzisiejszej Republiki Czeskiej

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpiło 16 sierpnia 2019 r. w Piotrowicach koło Karwiny (Petrovice u Karviné) w Czechach.

Wydarzenie rozpoczęło się panelem dyskusyjnym „I Powstanie Śląskie w sztukach wizualnych, filmie i muzyce”, a towarzyszyło mu otwarcie wystawy „Śląsk – droga do Niepodległej”. Po uroczystym odsłonięciu zebranie wysłuchali koncertu „O mój Śląsku” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz zespołu SBB z Józefem Skrzekiem. Kolejnym punktem programu była rekonstrukcja wybuchu powstania, zaś w godzinach nocnych odbył się rajd do Godowa, gdzie 100 lat temu odbyła się jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: