Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odpust w Stonawie

Tysiące wiernych, ale także zwykłych turystów, przybędą w przyszłą niedzielę (25.7.) jak co roku do Stonawy na słynny odpust ku czci patronki miejscowego kościoła, świętej Marii Magdaleny.

W tym roku parafianie obchodzą setną rocznicę wyświęcenia kościoła. W trakcie weekendu czeka na nich wiele atrakcji – od po raz pierwszy wykonanej w całości mszy ku czci patronki, przez koncert muzyków z Korei, kapele ludowe aż po typowe odpustowe atrakcje jakimi są karuzele, kioski z regionalnym jedzeniem i piciem lub pamiątkami. Dzięki sportowym imprezom towarzyszącym – meczowi piłkarskiemu i drugiej edycji mistrzostw w koszeniu trawy, uroczystości odpustowe przeciągną się na cały weekend. - Muzykę do Mszy ku czci Marii Magdaleny napisał profesor Leon Juřica. Podczas ubiegłorocznego odpustu wierni mogli wysłuchać jej części, teraz wykonamy ją w całości- mówi dyrygent Chóru Mieszanego Stonawa przy MK PZKO Marta Orszulik. Msza napisana jest po łacinie, chórowi towarzyszyć będą soliści. Msza święta po czesku rozpocznie się w niedzielę o godzinie 8, po polsku o dwie godziny później.
- Na godzinę 16. przygotowaliśmy niespodziankę muzyczną w wykonaniu muzyków z Korei. Natomiast program w Parku PZKO rozpocznie się o 13.30 muzykowaniem kapeli dętej oraz popisami mażoretek. Od 15.00 zagra Cimbálová muzika ŠAJTAR, natomiast od 20. do północy ludzie będą się bawić na dyskotece pod gołym niebem. O 22. niebo rozświetlą sztuczne ognie- zaprasza wójt Andrzej Feber.
Rano przed samym odpustem na boisku odbędą się po raz drugi już mistrzostwa w koszeniu trawy. Rejestracja zawodników rozpocznie się  godz. 7.00 i potrwa do 7.30, pół godziny później zaczną się zmagania kosiarzy. - Na zwycięzców znów czekają atrakcyjne nagrody. Dwaj najlepsi kosiarze otrzymają kosę spalinową znanej firmy, trzeci dostanie do domu profesjonalną siekierę- dodaje wójt Feber.
Sobota poprzedzającą odpust w Stonawie należeć będzie do sportowców. Do użytku piłkarzy oddany zostanie nowy trawnik na boisku SK Stonawa. Inwestycja została opłacona częściowo ze środków gminy,dodatkowo półtora miliona koron przekazała na ten cel również Fundacja OKD. - W ubiegłym roku zdjęliśmy całą nawierzchnię boiska, teren został zmelioryzowany. Dzięki komputerowo sterowanemu systemowi nawadniania mamy teraz wspaniały trawnik do gry- chwali się prezes SK Stonawa Jiří Frait. 

Sobotnia impreza rozpoczyna się o 16.00 uroczystym oddaniem trawnika piłkarzom, potem zaplanowano spotkanie ze sportowymi osobistościami. Od 17.00 mecz rozegrają tutaj drużyny SK Stonawa i Polonii Marklowice a od 19.00 zaplanowana zabawę pod gołym niebem z DJ Romanem Patko.

STONAVSKÁ POUŤ - neděle 25.7.2010
Program:

Kostel sv. Maří Magdalény
Hornická kapela
08.00 Mše svatá - česky
10.00 Mše svatá - polsky
16.00 Slavnostní koncert - korejské překvapení

Park PZKO
PO CELOU DOBU BOHATÁ NABÍDKA OBČERSTVENÍ VČETNĚ GRILOVANÝCH SPECIALIT
13.30 Estrádní program Majoretek DIXI a Hornické kapely Dolu Darkov
15.00 Cimbálová muzika ŠAJTAR
20.00 Diskotéka do 23.30 h

LUNAPARK včetně poutních atrakcí
22.00 ohňostroj

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: