Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odpady w czasie epidemii

Odpady w czasie epidemii odbierane są normalnie, oczywiście z zachowaniem wzmożonych procedur bezpieczeństwa. Pojawiło się jednak pytanie, co ze "śmieciami" osób, które pozostają w kwarantannie oraz izolacji? Zapytaliśmy o to oraz o kilka innych kwestii związanych z obowiązującymi obostrzeniami.

Firmy zajmujące się zbieraniem odpadów komunalnych wystosowały apele, aby w związku z utrzymującym się na terenie kraju zagrożeniem epidemicznym unikać jakichkolwiek kontaktów z pracownikami w czasie odbioru odpadów komunalnych. Z takim apelem wystąpiła m.in. firma Operatus. Więcej na ten temat mówi Artur Świątkiewicz, pracownik firmy.

Osoba w kwarantannie

Co z odpadami osób znajdującymi się w kwarantannie? O to zapytaliśmy Annę Tatar, Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej i Środowiska WSSE w Katowicach. Jak się okazuje odpady powstające od osób powstających w miejscach kwarantanny traktuje się jako odpady komunalne. - Określenie kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Stąd odpady powstające w związku z tą kwarantanną w ramach zapobiegania COVID -19 traktuje się jak odpady komunalne. Odpady komunalne odbierane są przez odpowiednie jednostki odpowiedzialne za odbiór odpadów na danym terenie, z miejsc wyznaczonych do ich gromadzenia. - W przypadku jeżeli osoba przebywająca na kwarantannie przebywa w niej sama winna poprosić o pomoc sąsiadów lub innych członków rodziny o ich odbiór – dodaje Tatar.

Co ważne, pracownicy zatrudnieni  i mający jakikolwiek kontakt z odpadem muszą mieć zapewnione wszelkie środki ochrony indywidualnej w postaci: masek chirurgicznych, rękawiczek ochronnych, rękawic gumowych oraz odzieży ochronnej.

Należy im też zapewnić możliwość mycia i dezynfekcji rąk oraz zachowania wzajemnej odległości co najmniej 1 metra. Ponadto w pojazdach transportujących odpady stale winien być obecny płyn do dezynfekcji jak również pojemniki z solą fizjologiczną lub wodą destylowaną do przemywania oczu jeśli zachodzić będzie taka potrzeba. Niezależnie od ilości zatrudnionych osób, pracowników należy przeszkolić w zakresie potencjalnego zagrożenia oraz zasad postępowania w celu uniknięcia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - mówi portalowi ox.pl Anna Tatar.

Osoba w izolacji

ZALECENIA DLA PACJENTA ZE WSKAZANIEM DO IZOLACJI W WARUNKACH DOMOWYCH

Co ciekawe, Główny Inspektor Sanitarny w swoich wytycznych dla osób przebywających w izolacji (tj. zakażonych, leczonych w domu) wskazuje, że śmieci tych osób traktowane są jako odpady komunalne. Przewidziana jest procedura dla domowników w ramach przekazywania odpadów do wystawienia na zewnątrz. Zgodnie z wytycznymi wszystkie śmieci osoby w izolacji mają być wrzucone do jednego worka. 

Kary

Cały czas obowiązują obostrzenia i władze apelują, by jeżeli to tylko możliwe, nie wychodzić z domu. Rozmawiamy z oficerem prasowym KPP w Cieszynie asp. Krzysztofem Pawlikiem.

Łamiąc obowiązujące w czasie stanu epidemii przepisy, narażamy się na wysokie kary finansowe, łącznie nawet  z karą więzienia. Jak poinformowała Komenda Główna Policji mundurowi w ostatnim czasie otrzymali również około 100 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłaniu przesyłek. W pomoc zaangażowane są wszystkie służby, a także wolontariusze. 

Krótko podsumowując, najważniejsza jest daleko idąca ostrożność oraz zdrowy rozsądek.

(red.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: