Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odnowią pomnik w Cisownicy

Miejsca pamięci, zwłaszcza trudnych historycznych wydarzeń zasługują na szczególną troskę. Nie inaczej jest w Cisownicy. Gmina Goleszów szykuje się do odnowienia pomnika, który jest symbolem krwawego rozstrzelania ludzi w czasie II wojny światowej.


Odnawamy pomnik w Cisownicy – informuje wójt gminy Goleszów, Sylwia Cieślar. Gmina Goleszów złożyła wniosek na pozyskanie zewnętrznych środków na remont pomnika, który położony jest w Cisownicy, przy drodze prowadzącej z Ustronia do Republiki Czeskiej. Spośród 88 złożonych wniosków, organizator konkursu przyznał dofinansowanie na realizację tylko 28 projektów, w tym jednego w Gminie Goleszów.

 
- Mając na względzie konieczność rozpoczęcia odnawiania Miejsc Pamięci Narodowej na terenie gminy Goleszów, wzięliśmy udział w tegorocznej edycji programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, organizowanego przez Fundację ORLEN. Decyzją organizatorów otrzymaliśmy środki finansowe na remont Pomnika, upamiętniającego istotne wydarzenia dla narodowej i regionalnej tożsamości – mówi Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów.
 
Na terenie gminy Goleszów znajduje się kilkanaście miejsc związanych z historią.  Jednym z nich jest Pomnik Pamięci obywateli Cisownicy poległych w walce z faszyzmem w latach 1939-1945 r. Z przekazów miejscowej ludności wiemy, że upamiętnia on ludzi rozstrzelanych w lesie przez Gestapo w czasie II wojny światowej. W pobliżu tego miejsca wyznaczony jest szlak spacerowy. - Lokalna społeczność pamięta o tym miejscu – składa kwiaty i zapala znicze oddając hołd rozstrzelanym, kultywując pamięć o tym wydarzeniu - dodaje wójt.
 
Prace remontowe, będą polegały m.in. na wyczyszczeniu i odrestaurowaniu pomnika; umieszczeniu na nim nowej tablicy z inskrypcją, odnowienie ogrodzenia oraz chodnika stanowiącego dojście do pomnika.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-03 21:33:16
Sla: Martyrologia w tym ociekającym mlekiem i miodem od niecałych 104 lat kraju wciąż ma się jednak dobrze.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: