Odkryli świat razem z uczniami z Czech
Przez kilka miesięcy uczniowie z czeskiej szkoły z miejscowości Šenova oraz gimnazjaliści ze Strumienia prowadzili projekty badawcze. Wnioskami z badań wymieniali się dzięki internetowej platformie. Wyjeżdżali też na wycieczki, uczestniczyli w warsztatach. 1 czerwca uroczyście zakończono projekt. Strumieńskie gimnazjum zmieniło się w mini centrum nauki. Uczniowie, niczym prawdziwi naukowcy, demonstrowali gościom efekty niecodziennych doświadczeń. Przyszedł też czas na podsumowanie wspólnych dokonań. – Projekt pozwolił młodzieży zdobywać wiedzę w ciekawy i efektywny sposób wykorzystując nowoczesne środki dydaktyczne. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia, brali udział w dodatkowych zajęciach. Swoimi spostrzeżeniami i wnioskami wymieniali się na platformie e-learningowej wraz z partnerami z Czech – opowiadała Lilla Salachna-Brzoza, dyrektor strumieńskiego gimnazjum. Jak podkreśliła cieszy też fakt, że dzięki projektowi szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Sala chemiczno-fizyczna nie mogłaby wyglądać tak bez wsparcia ze środków unijnych. Dziś gimnazjum w Strumieniu może się nią cieszyć i chwalić jaką najlepszą w regionie.
Realizację projektu chwalili goście przybyli na uroczyste podsumowanie projektu. –Mogę wam, drodzy uczniowie pogratulować wyboru szkoły. Dobrą szkołę poznaje się nie tyle po realizacji programu i ilości laureatów olimpiad. Dobra szkoła to taka, która przygotowuje do życia. Wy uczestnicząc w projekcie, udowodniliście że w przypadku strumieńskiego gimnazjum tak właśnie jest – mówił Piotr Sypra, Wicewojewoda Śląski. Z tematyki, którą zajmowali się gimnazjaliści cieszył się też poseł Stanisław Szwed. – Mamy zapotrzebowanie na fizyków, chemików, absolwentów kierunków technicznych, cieszę się że właśnie tym się interesujecie. Gimnazjum w Strumieniu to szkoła szczególna. Nie potrafię zliczyć projektów, które są tu realizowane. Serdecznie gratuluję. To ważne, że chcecie realizować swoje marzenia – mówił poseł.
Jak podkreśliła Anna Grygierek to zasługa współpracy, której w strumieńskim gimnazjum nie brakuje. – Tu czuć ducha tej szkoły nie tylko w czasie trwania projektu można odczuć tą rodzinną atmosferę – mówiła Anna Grygierek. Jak podkreśliła to zasługa współpracy. – Tylko w gronie przyjaciół możemy robić tak wielkie rzeczy, to co się tutaj dzieje to zasługa wielu osób. Bardzo dziękuję, że chce wam się chcieć – dodała burmistrz.
Każdy z uczestników mógł też na własne oczy zobaczyć czego nauczyli się gimnazjaliści. Szkolna aula zmieniła się w mini centrum nauki, a goście podziwiali doświadczenia, które czasem bardzo ich zaskakiwały.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.