Odeszli od nas...(cz. 3/4)
Wyjątkowe osoby związane z naszym regionem....
Lekarze, prawnicy, ludzie nauki, wspaniałe osobistości...Dziś możemy zobaczyć ich na archiwalnych zdjęciach, powspominać czas ich działalności...
śp. dr n. med. Piotr Firczyk
05 czerwca 2022r. zmarł wieloletni Ordynator Oddziału nefrologicznego i Stacji dializ w Szpitalu Śląskim w Cieszynie – poinformował Szpital Śląski w Cieszynie
Doktor Piotr Firczyk ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach w 1985r. W tym samym roku podjął pracę zawodową w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w Oddziale chorób wewnętrznych oraz w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Kończycach Wielkich, gdzie piastował funkcję kierownika (1987-1995).
W 1994 r. uzyskał tytuł specjalisty chorób wewnętrznych II stopnia a rok później rozpoczął specjalizację w dziedzinie nefrologii w Klinice Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Franciszka Kokota
Od 01.09.1997 r. pełnił funkcję Kierownika Stacji dializ, a od 01.02.1998r. został powołany na stanowisko Ordynatora Oddziału nefrologicznego wraz ze stacją dializ.Tytuł specjalisty nefrologa II stopnia uzyskał w 2000 r, natomiast w 2007 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.
Od 1995 r.za sprawą ówczesnego Dyrektora Macieja Krzanowskiego rozpoczął tworzenie i organizowanie pracy oddziału nefrologicznego ze stacją dializ w Szpitalu Śląskim, czego uwieńczeniem był pierwszy zabieg hemodializy przeprowadzony 13.10.1997 r.
Stworzył od podstaw Oddział nefrologii i stację dializ, z ogromnym uporem i konsekwencją pozyskiwał sprzęt niezbędny do leczenia nerkozastępczego. Pomimo wielu trudności nigdy się nie poddawał i wytrwałe dążył do celu. Jego priorytetem zawodowym było zwiększenie dostępności do leczenia nerkozastępczego dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego co realizował z wielką determinacją i ogromnym zapałem przez wszystkie lata swojej pracy. Pacjenci obdarzali Go ogromnym zaufaniem i życzliwością, zawsze mogli liczyć na Jego pomoc i wsparcie. Dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu znacznie wzrósł poziom wiedzy medycznej i świadomości personelu medycznego w dziedzinie chorób nerek. W arkana zawodu wprowadził wielu lekarzy i pielęgniarki, potrafił ich zainspirować do pracy na rzecz pacjentów nefrologicznych. Był prekursorem leczenia hemodializą na Śląsku Cieszyńskim. Wykonywał zawód z wielkim oddaniem i pasją.
śp. mjr Aleksander Tarnawski
Zmarł major Aleksander Tarnawski, pseudonim Upłaz, ostatni Cichociemny. Miał 101 lat. Wielokrotnie odwiedzał Śląsk Cieszyński. Brał udział w uroczystościach upamiętniających pierwszy zrzut cichociemnych w Dębowcu.
Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” urodził się 8 stycznia 1921 r. Był inżynierem chemikiem, majorem Wojska Polskiego, oficerem broni pancernej Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, jednym z 316 cichociemnych, który w 1944 roku skoczył do okupowanej Polski.
Był wzorem siły i odwagi. By przypominać nam o wartościach, za które tak oddanie walczył, w 2014 roku, po 70. latach ponownie skoczył ze spadochronem – z byłymi i obecnymi żołnierzami GROM-u – „spadkobiercami" Cichociemnych. Miał wówczas prawie 94 lata.
Major po wojnie zamieszkał w Gliwicach. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.
Był przyjacielem Gminy Dębowiec. Jeżeli tylko zdrowie mu na to pozwalało, odwiedzał Śląsk Cieszyński. Brał m.in. udział w uroczystościach upamiętniających pierwszy zrzut cichociemnych do okupowanego kraju.
śp. dr Barbara Głyda
Zmarła dr Barbara Głyda Prodziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji
Cała była uniwersytetem i uniwersytet był nią, związała z nim swoje życie jako naukoznawczyni, pedagog, prodziekan. Jej przedwczesne odejście zostawia w naszych sercach i myślach ogromną wyrwę, nieukojony żal po wspaniałej osobie — dobrej, ciepłej, skromnej, życzliwej. Bez Basi nie będzie już tak samo… - tymi słowami na uniwersyteckiej stronie żegnali zmarłą, przyjaciele Dziekan i prodziekani WSNE, Krzysztof Marek Bąk, Agnieszka Jaworska, Bogusław Dziadzia oraz cała cieszyńska społeczność akademicka.
śp.Anna Rüster - Honorowa Obywatelka Gminy Goleszów
W latach osiemdziesiątych minionego stulecia rozpoczęła działalność charytatywną polegającą na dostarczaniu lekarstw, odzieży i żywności do Domu Opieki Diakonatu Eben-Ezer, Państwowego Domu Dziecka w Dzięgielowie czy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. Wspierała wiele instytucji takich jak domy opieki, domy dziecka, szpital czy sporą grupę osób znajdujących się w trudnej sytuacji, pomocą rzeczową organizowaną przez siebie w Niemczech. Była osobą, która niosła pomoc osobom chorym i potrzebującym, zarówno w swoim kraju, jak i w Polsce m.in. dla mieszkańców gminy Goleszów. Działania zainicjowane i prowadzone przez śp. Annę Rüster przetrwały do dnia dzisiejszego. Jej następcy co roku przywożą do nas paczki z żywnością i różnorakim sprzętem. Całość trafia do rodzin wielodzietnych i osób najbardziej potrzebujących w gminie Goleszów.– czytamy w informacji.
Dzięki działalności charytatywnej śp. Anny Rüster do cieszyńskiego szpitala dostarczono niespełna 50 transportów m.in. z lekarstwami, środkami opatrunkowymi i sprzętem szpitalnym.
Za swoje działania Anna Rüster otrzymała „Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej”, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego”, a także „Order Uśmiechu” i przyznaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci „Odznakę Przyjaciel Dziecka”.
śp.Edward Czaja, były dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.
Edward Czaja kierował pracami pogotowia w Cieszynie do swojego przejścia na emeryturę w 2007 roku. Pod koniec swojej kadencji cieszyńskie służby medyczne zmagały się z nie lada problemami finansowymi - ówczesny dyrektor w 2006 roku zachęcał mieszkańców powiatu o przekazywanie 1% podatku na rzecz pogotowia, a zebrane w ten sposób środki miały być przeznaczone na zakup karetki. Do poszczególnych gmin wysyłał też prośby o wsparcie na zakup opon do wysłużonych samochodów ratujących zdrowie i życie mieszkańców.
W trakcie pracy w pogotowiu, najpierw jako wicedyrektor, a później dyrektor, dbał o podnoszenie kwalifikacji zawodowych cieszyńskich ratowników, był odpowiedzialny także za wdrożenie zmian ustawowych dotyczących braku koniecznej obecności lekarza w zespole ratownictwa medycznego. Zmarł w wieku 79 lat.
W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Znany jako Gustlik z Ustronia.
Znany był z roli Gustlika z „Czterech Pancernych i Psa”, grał także w „Ziemi obiecanej”, „Sprawa się rypła”, „Quo Vadis” czy „Ranczu”. Zagrał w ponad 100 filmach. Ostatnią produkcją był „Syn królowej śniegu” z 2017 roku.
Został kawalerem Orderu Orła Białego, otrzymał odznaczenie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. Oprócz tego za rolę w "Jańciu Wodniku" otrzymał nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Urodził się w 1928 roku w Godowie, w powiecie wodzisławskim i do końca swoich dni był kojarzony z Górnym Śląskiem. - Zawsze będę Ślązakiem – mówił.
Nie obce były mu Beskidy. Spędził tu sporo czasu podczas planu filmowego, który wielokrotnie wspominał.
*****
Każde odejście człowieka łączy się z ogromną stratą. Tych pustych miejsc przy rodzinnych, koleżeńskich i pracowniczych stołach jest wiele... Zbiorem jest nasz serwis - Odeszli od nas, gdzie zamieszczamy informacje o odejściu wszystkich związanych z naszym regionem, których Rodziny wyraziły zgodę na publikację nekrologu na naszych łamach. Informacja jest bezpłatna, mozna to zrobić za pośrednictwem zakładu pogrzebowego lub wysyłając informację na redakcja@ox.pl. Zachęcamy także do zamieszcania nekrologów czy podziękowań w naszym pogrzebowym serwisie...
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.