Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odeszli od nas...(cz. 1/4)

Mieli tak wiele do zrobienia, niektórzy odeszli niespodziewanie, innych powoli zabierała choroba...Zostawili ulubione książki, ubrania, setki podpisanych dokumentów... Zostały zdjęcia, na których możemy zobaczyć ich uśmiechy...Pośród tych, którzy odeszli w ostatnim czasie, byli i tacy, którzy swoje życie poświęcili innym. Działacze społeczni, artyści, duchowni, samorządowcy, sportowcy.... Dziś w tym wyjątkowym dniu, kiedy zapalamy znicze pamięci, wracamy do tych, którzy niedawno zakończyli swój życiowy bieg...

 

Osoby duchowne....


Dane im było prowadzić życie księży katechatów, biskupów... Spotykali nas na swojej duchowej drodze. Dziś wspominamy tych, którzy odeszli od ostatniego Święta Wszystkich Świętych.

 

Śp. František Václav Lobkowicz czeski duchowny rzymskokatolicki, biskup ordynariusz ostrawsko-opawski



Biskup pochodził ze starej czeskiej rodziny książąt Lobkowiczów. W 1966 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze. Rok później przeniósł się do seminarium duchownego w Litomierzycach. W 1968 r. wstąpił do zakonu premonstratensów. W latach 1968–1969 studiował teologię w Innsbrucku. 15 sierpnia 1972 r. został wyświęcony na księdza.

W latach 1972–1974 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Od 1975 r. pracował w archidiecezji ołomunieckiej. Od 1984 r. był proboszczem w Mariánskich Horách. 17 marca 1990 został mianowany biskupem tytularnym Catabum Castra i biskupem pomocniczym archidiecezji praskiej. Sakrę biskupią otrzymał 7 kwietnia 1990 r. W latach 1992–2001 był delegatem apostolskim zarządzającym zakonem krzyżowców z czerwoną gwiazdą, a od 2000 r. pełni funkcję przeora dla lazarytów w Czechach należących do obediencji orleańskiej.

30 maja 1996 r. został mianowany pierwszym ordynariuszem diecezji ostrawsko-opawskiej. Zmarł w Ostrawie 17 lutego 2022roku.

 

 

 

śp. ks. Rudolf Pastucha

Biskup Ewangelicki śp. Rudolf Pastucha, pochodzący z Zamarsk – emerytowany zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelickiego, zmarł 14 września 2022 w Bytomiu Miechowicach.


Śp. biskup Rudolf Pastucha urodził się 16 września 1936 roku w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim jako syn Emili z domu Chmiel i Rudolfa Pastuchy.
W swoim zborze w Zamarskach był nauczycielem szkółek niedzielnych i aktywnych członkiem chóru kościelnego, również jako jego dyrygent.
Absolwent Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Cieszynie. W latach 1954-1959 pracował w Cieszyńskiej Fabryce Narzędzi. W latach 1956-1958 odbywał zasadniczą służbę wojskową.

Ukończył teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie z siedzibą w Chylicach w 1963 roku. Został ordynowany

20 października 1963 roku w Warszawie przez bp. Andrzeja Wantułę. Z dniem ordynacji został skierowany jako wikariusz diecezjalny do parafii w Lasowicach Wielkich na Opolszczyźnie z filiałami: w Lasowicach Małych, Zawadzkiem, Oleśnie i Fosowskiem. W roku 1969 został proboszczem administratorem tej parafii, a w roku 1975 wybrany na jej proboszcza.

W latach 1971-1979 proboszcz administrator parafii w Wieluniu.

W roku 1980 wybrany na proboszcza parafii w Bytomiu Miechowicach gdzie służył do przejścia na emeryturę w roku 2002. W tej parafii rozpoczął starania o odzyskanie kompleksu budynków diakonijnych wybudowanych na początku wieku przez Matkę Ewę, wybudował nowy dom parafialny oraz nowy Ewangelicki Dom Opieki „Ostoja Pokoju”.

W latach 1978-1981 delegat do Synodu Kościoła, gdzie był przewodniczacym synodalnych komisji: ewangelizacyjno-misyjnej i młodzieżowej.

W latach 1974-1981 był konseniorem (zastępcą) zwierzchnika diecezji katowickiej ks. Alfreda Hauptmana.
W roku 1981 wybrany na seniora (zwierzchnika) diecezji katowickiej. W 1992 roku został wybrany na biskupa Diecezji Katowickiej. Konsekracja odbyła się 17 maja 1992 roku w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, której dokonał bp Jan Szarek, w asyście bp. Józefa Pośpiecha i bp. Pawła Anweilera. Jego żoną była diakon Edyta Pastucha z domu Linert (1942-2008).

Spoczął na cmentarzu w Zamarskach.

 

 

Śp. ks. Michał Anczok

Urodził się 23 września 1946 w Radzionkowie w górniczej rodzinie Franciszka i Gertrudy z d. Śliwa. Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił w 1964 roku razem ze swoim starszym bratem Józefem. Święcenia kapłańskie przyjął 8 kwietnia 1971 w Katowicach. Jako wikariusz pracował w parafiach: Żory, Mikołów, Cieszyn (św. Marii Magdaleny), Turza Śląska, Jastrzębie Górne, Janów Miejski i Rybnik. W latach 1989-2012 był proboszczem parafii św. Józefa Robotnika w Wartogłowcu.

Po odejściu na emeryturę chętnie posługiwał w Parafii Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie.

 

 

 

śp. ks. Witold Włoch

9 sierpnia 2022 roku zmarł śp. ks. Witold Włoch, wikariusz w Parafii pw. Chrystusa Króla w Chybiu.

Jak podała Diecezja Bielsko-Żywiecka - We wtorek, 9 sierpnia 2022 roku zmarł ks. Witold Włoch, wikariusz Parafii Chrystusa Króla w Chybiu. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Witolda Włocha odbędą się we wtorek, 16 sierpnia 2022 roku o godzinie 10:00 – Msza św. przy trumnie Zmarłego Kapłana w kościele Chrystusa Króla w Chybiu - informuje diecezja.

W tym samym dniu, we wtorek, 16 sierpnia 2022 roku o godzinie 14:00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa w kościele Św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy i wyprowadzenie trumny z ciałem Kapłana na cmentarz parafialny w Rajczy.

 

 

śp. kan. Emanuel Olszar

 

Ks. kanonik Emanuel Olszar, urodził się 28.02.1948 roku. Jego dom rodzinny znajdował się w Cieszynie Mnisztwie. Uczęszczał do miejscowej szkoły, a potem uczył się w Liceum im. M. Kopernika w Cieszynie. Droga jego powołania zaprowadziła go do Archidiecezji Katowickiej, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 19.04.1973r. z rąk ks. bp. Herberta Bednorza wraz z kolegą rocznikowym obecnym arcybiskupem katowickim Wiktorem Skworcem.

Przez wiele lat pełnił swoje duszpasterstwo w Niemczech w Bawarii. Tam został zapamiętany jako równoczesny proboszcz ośmiu parafii i gorliwy spowiednik.

W naszym regionie, także pozostawił swój kapłański ślad, tworząc na tzw. „Płachcioku” w Brennej ośrodek rekolekcyjny w czasach nieprzychylnych dla tego typu przedsięwzięć. Pozwolenie na budowę ośrodka, wydano na rodziców ks. Emanuela oraz Kurię Katowicką. W 1991 roku właścicielem powstającego ośrodka stała się nowo powstała Diecezja Katowicka. Budowa trwała pięć lat. Rozpoczęła się 9 listopada 1989 roku, a poświęcenie ośrodka miało miejsce 29 maja 1995 roku. Do dziś odbywają się tam rekolekcje i spotkania formacyjne, a właścicielem obiektu jest Archidiecezja Katowicka.

W ostatnich latach ks. kan. Emanuel Olszar mieszkał w Katowicach. 30 lipca 2022r. poinformowano o jego śmierci. Przeżył 74 lata w tym 49 w kapłaństwie.

 

 

 

śp.ks.Wojciech Tyczyński

 

Wielu parafian ze Skoczowa z Kościoła pw. śś. Ap. Piotra i Pawła, wspomina jego poczucie humoru, wyjątkową dbałość o modlitwę i posługę w konfesjonale. 6 maja 2022r. w wieku 79 lat zmarł śp. ks. Wojciech Tyczyński.
Śp. ksiądz Wojciech Tyczyński urodził się 2 października 1942 r. w Giedlarowej w powiecie leżajskim w rodzinie Ignacego i Anny zd. Wylaź. Uczył się w szkole podstawowej w Leżajsku, następnie w technikum rolniczym w Zarzeczu k. Jarosławia. Po ukończeniu trzeciej klasy technikum zaczął pracować, a jednocześnie został uczniem korespondencyjnego technikum rolniczego w Dzikowie, gdzie w 1964 r. uzyskał świadectwo dojrzałości.

Potem odbył 2-letnią zasadniczą służbę wojskową i ponownie podjął pracę zawodową. Drogę powołania rozpoczął w 1967 r. - wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. W katedrze opolskiej z rąk bp. Franciszka Jopa przyjął święcenia kapłańskie w dniu 20 maja 1973r.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1973 r. w katedrze opolskiej z rąk bp. Franciszka Jopa.Po święceniach był wikariuszem kolejno w parafiach: Kopienicy-Łubiu (1973-1974), Otmuchowie (1974-1975). Łączniku (1975-1976) oraz Pietrowicach Wielkich (1976-1982).

W 1982 r. został mianowany proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Kamienniku, a w 1990 r. objął parafię Narodzenia NMP w Rogach.

W 2006 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę i zamieszkał w Skoczowie.

Zmarł 6 maja 2022 r.

 

 



 

 

śp. ks. Alojzy Wencepel

 


Śp. Ksiądz Alojzy Wencepel zmarł po długiej chorobie 21 listopada w wieku 76 lat. Przez 47 lat był kapłanem. W samym Ustroniu Polanie spędził 40 lat. Był budowniczym kościoła pw. Dobrego Pasterza.


Urodzony 16 stycznia 1945 roku w Łaziskach Dolnych kapłan znany był ze swego społecznego zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących. Szczególną opieką otaczał bezdomnych, którzy przy parafii nie tylko znaleźli ciepły kąt i strawę, ale także pracę w parafialnym gospodarstwie rolniczym. Podczas powodzi w 1997 r. wysłał w okolice Wrocławia 30 TIR-ów z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby. W 2000 r. w czasie suszy na Podlasiu zorganizował pomoc dla tamtejszych rolników, m.in. gościł u siebie matki z dziećmi z tamtego regionu. Parafia dofinansowała także 100 obiadów dla dzieci w szkołach. Uruchomił klub sportowy, Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia i Klub AA.

Bezdomni mężczyźni, którzy mieszkali na co dzień w schronisku, angażowali się w życie religijne parafii. Ks. Wencepel powołał do życia Fundację Dobrego Pasterza, która miała na celu niesienie pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Uruchomił dwa schroniska: w Wiśle Małej dla kobiet z dziećmi i w Wiśle Wielkiej dla bezdomnych niepełnosprawnych.

W 1998 r. ks. Wencepel został wybrany przez Kapitułę Konkursu Wisławy Szymborskiej na Społecznika Roku. Trzy lata później w zorganizowanym przez KAI i Radio Plus konkursie “Proboszcz III Tysiąclecia” ustroński kapłan znalazł się w gronie 12 zgłoszonych do nagrody kandydatów.

Przez wiele lat na łące nieopodal parkingu na stokach Równicy odprawiał plenerowe Msze św. dla turystów. Liturgię kończyły specjalne indywidualne błogosławieństwa kapłana. Przed Eucharystią każdy mógł się tu wyspowiadać. Jak tłumaczył, plenerowa liturgia nawiązywała do historii ustrońskiej parafii, gdy w niedzielę 16 października 1977 r. w prywatnym mieszkaniu odprawiono pierwszą w historii tej wspólnoty Mszę św.



 

 

 śp.Janina Kisza-Bruell

 

 

Odeszła śp. diakon Janina Kisza-Bruell, duszpasterz i nauczyciel religii ewangelickiej w parafii cieszyńskiej. Zmarła 15 marca 2022 roku w Bielsku-Białej.

Śp. diakon Janina Kisza-Bruell urodziła się 6 czerwca 1935 w Cieszynie jako córka Jana i Anny z domu Folwarczny. Ojciec pracował jako Sekretarz Zboru Ewangelickiego A.W. w Cieszynie. - Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie. W roku 1955 rozpoczęła studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Po zdaniu pierwszego egzaminu kościelnego, ordynowana na urząd duchownego w posłudze diakona w kościele w Wiśle,  15 grudnia 1963 roku wraz z dk. Heleną Gajdacz, dk. Emilią Grochal oraz mieszkającą obecnie w Niemczech Krystyną Frank – Smoleńską.Od 1959 roku służyła w parafii ewangelickiej w Cieszynie. Najpierw jako nauczyciel religii i kaznodzieja na godzinach biblijnych, a później także jako duszpasterz kobiet przebywających w Zakładzie Karnym w Cieszynie. Zajmowała się głoszeniem Słowa Bożego i odwiedzinami osób chorych, dotkniętych patologią społeczną i innych potrzebujących pomocy. Była zaangażowana w duszpasterstwie szpitalnym.


Śp diakon Janina Kisza-Bruell  to autorka "Pozdrowień dla chorych i cierpiących" oraz opowiadań dla dzieci "Przygody małych wędrowców ", "Bóg cię woła", "Niezwykła, a jednak prawdziwe" , "Ktoś cię woła" oraz innych pozycji jak: "Z miłości do ..." ( o ks. sen. Karolu Kuliszu ), "Matka Przełożona Danuta Gerke" czy też "Siostra Diakonisa - Jadwiga Kunert", a także okolicznościowych kartek z rozmyślaniami biblijnymi.W listopadzie 2018 roku "Przygody małych wędrowców" jej autorstwa zostały wydane w formie audiobooka.

Zmarła była także jedną z inicjatorów założenia Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie. Władze miasta doceniły jej działalność społeczną i charytatywną, przyznając „Srebrną  Cieszyniankę”.

W 1959 roku wyszła za mąż za ks. Tomasza Bruella, z którym przeżyła 52 lata. Od 2011 roku była wdową. Pozostawiła synów: Andrzeja i Daniela - proboszcza parafii w Niemczech z rodzinami.



 

 

Ks. Kan. Emanuel Lose

Ks. Kan. Emanuel Lose urodził się 7 września 1948 r. w Kończycach Małych. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1984 r. w Szczecinie, gdzie udał się wraz z bratem, zmarłym przed rokiem Bronisławem Lose.

Swoje posługi kapłańskie rozpoczął i zakończył w Szczecinie. Tam był kapłanem przez 37 lat. Jako kapłan pracował w Parafii Wniebowzięcia NMP w Szczecinie, w Maszewie, w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, w Wierzbięcinie – tu był proboszczem oraz w Szczecinie w Parafii św. Jadwigi Królowej, gdzie również pełnił funkcję proboszcza, aż do śmierci.

W nocy 10 grudnia 2021 r. (o godz. 23:50), w wieku 72 lat zmarł.

 

 

 

*****

Każde odejście człowieka łączy się z ogromną stratą. Tych pustych miejsc przy rodzinnych, koleżeńskich i pracowniczych stołach jest wiele... Zbiorem jest nasz serwis - Odeszli od nas, gdzie zamieszczamy informacje o odejściu wszystkich związanych z naszym regionem, których Rodziny wyraziły zgodę na publikację nekrologu na naszych łamach. Informacja jest bezpłatna, mozna to zrobić za pośrednictwem zakładu pogrzebowego lub wysyłając informację na redakcja@ox.pl. Zachęcamy także do zamieszcania nekrologów czy podziękowań w naszym pogrzebowym serwisie...

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: