Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oddali „tacę” dla WOŚP

Mówią, że to wzruszający gest, złośliwi mówią, że cud. Inni komentują, że Śląsk Cieszyński pokazał wielkie braterstwo. Podczas ekumenicznego nabożeństwa w Jaworzu solidarnie wszystkie pieniądze zebrane z ofiar wiernych księża zarówno Kościoła Rzymskokatolickiego jak i Ewangelicko-Augsburskiego, przekazali wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


W niedzielę odbył się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z którego dochód zostanie przekazany tym razem na walkę z sepsą. W Jaworzu wszyscy mówią o wspaniałym geście proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Władysłąwa Wantuloka i proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Opatrzności Bożej ks. Stanisłąwa Filapka.

Podczas nabożeństwa ekumenicznego które odbyło się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim obaj proboszczowie i obecni księża postanowili, że nie tylko pozwolą wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wejść do świątyni, ale także wszelkie ofiary złożone przez wiernych w ramach popularnie zwanej „tacy” przekażą do orkiestrowej puszki. - Brawo Jaworze – przyklaskują internauci.

W dniu dzisiejszym w kościele Ewangelicko- Augsburskm w Jaworzu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Decyzją wszystkich naszych jaworzańskich księży cała ofiara została przekazana do puszki naszego wolontariusza Adama. Bardzo za ten gest dziękujemy. Ten gest pokazał że w Jaworzu da się, że możemy grać razem. Gest niesamowity. Podjęli wspólną decyzję. Jestem dumna z Jaworza – komentuje Joanna Buzderewicz, szefowa zbiórki dla WOŚP w Jaworzu.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-30 08:35:24
Mach: Brawo dla Jaworza, ekumenizmu i WOŚP.
2023-01-30 09:13:06
"tom": ... jak to mówią?! diabeł ubrał się w ornat i na mszę ogonem dzwoni ;-)
2023-01-30 09:17:34
pół_Sasina_z_Wiślicy: rozgłosili, pochwalili się, mniejsza o intencje, swoją nagrodę odebrali już tu, na ziemi - Jurek Owsiak rulez, i to najbardziej boli biskupów i ich politycznych sponsorów
2023-01-30 09:21:08
Ondraszek: Wypada przyklasnąć i nie wypada tu narzekać, ale nie mogę się oprzeć refleksji nad tym, do czego się doprowadzili ci pośrednicy pomiędzy ludźmi a Bogiem. Do tego, że gdy kk czasem zrobi coś co powinno być naturalne, oczywiste i odruchowe, niczym pomoc choremu dziecku lub komukolwiek kto tego potrzebuje, to urasta do rangi wydarzenia, którym świat się zachwyca. Choć to pewnie oni powinni mieć taką refleksję. Przynajmniej dobrze, że nie podlegają bezpośrednio jędraszewsko-toruńskiej opcji, bo pewnie musieli by się gęsto tłumaczyć, a potem zesłani do plebani na Podlasiu. Ta czy inaczej cieszę się, mając szczerą nadzieję, że nie jest to owcza skóra, nałożona przed wyborami.
2023-01-30 09:33:47
AntyklerForte+: z pamiętnika księdza, w kontekście WOŚP: "Niech za ilustrację tego wszystkiego, co napisałem w temacie kościelnej moralności, posłuży pewna przygoda, którą przeżyłem wiosną 2012 roku. Jeden z moich przyjaciół, Rafał I., przez przypadek dowiedział się o dziewczynce mieszkającej w pewnym prowadzonym przez siostry zakonne domu dziecka. Dziewczynka nie miała jednej ręki, co było przyczyną oczywistej niesprawności, ale też skutkowało groźnym dla prawidłowego rozwoju nierównomiernym obciążeniem kręgosłupa. Należało zaopatrzyć dziecko w protezę, w przypadku tak młodego ciała nie jest to jednak prosta sprawa. Dziecko rośnie, a proteza nie. Można więc albo wymieniać protezy co jakiś czas, co za każdym razem wiązałoby się ze sporymi kosztami, albo ponieść jednorazowy, potężny wydatek (wówczas ponad 100 tysięcy złotych) i zakupić specjalną protezę dziecięcą, którą można dostosowywać do rozmiarów i wagi rozwijającego się ciała."
2023-01-30 09:34:09
AntyklerForte+: Historia jakich wiele, ale przyjaciele z mojej paczki zapalili się do tego, żeby coś z tym zrobić. W ciągu ledwie trzech miesięcy udało im się od zera zorganizować galę charytatywną i licytację połączone z młodzieżową imprezą, z których dochód w całości poszedł na sfinansowanie zakupu protezy. Zdobyli sponsorów wśród przedsiębiorców, reportaż o ich dokonaniu został swego czasu wyemitowany przez telewizję Polsat w wieczornym wydaniu wiadomości. Licytowano nie jakieś odpustowe śmieci, ale całkiem poważne fanty, na przykład gitarę z autografami członków zespołu Dżem. Gala, licytacja, impreza oraz prowadzona po nich zbiórka pozwoliły jeszcze w tym samym roku zakupić protezę dla dziewczynki.
2023-01-30 09:34:22
AntyklerForte+: Młodzi ludzie, którzy to wszystko zorganizowali, byli typowymi przedstawicielami młodzieży, która z wiarą i Kościołem żegna się w momencie bierzmowania, a moralność i nauczanie chrześcijańskie są jej zupełnie obce. Jedynym ich kontaktem z rzeczywistością wiary byłem ja i dlatego mogę powiedzieć i zaświadczyć, że w tym, czego dokonali, wiara religijna, chrześcijańskie przykazania miłości i tym podobne nie miały żadnego, ale to żadnego udziału. Co więcej, pławiący się w zbytkach, siedzący na złotych tronach kapłani i w ogóle cały instytucjonalny Kościół ani grosza nie dali na protezę dla dziewczynki, będącej, jak by nie było, podopieczną katolickiego domu dziecka. Ciągle słyszę, jak strasznie niesprawiedliwe jest twierdzenie, że z wiary religijnej nie wypływa ani nie płynęło nigdy żadne dobro. Podnosi się rzekomo ogromne zasługi Kościoła na polu charytatywnym, śpiewa się hymny na cześć chociażby Caritasu. Tymczasem, gdy jeden z chłopaków z paczki wpadł na, jak się okazało, głupi pomysł, żeby w poszukiwaniu sponsorów udać się do jednej z parafii, usłyszał od księdza, że skoro nie chodzi do kościoła, to nie mają o czym rozmawiać.
2023-01-30 09:34:47
AntyklerForte+: Dzisiaj bardzo żałuję, że podczas całej akcji wspierałem działalność moich przyjaciół, mając na sobie koloratkę, tym samym sugerując postronnym obserwatorom, jakoby Kościół katolicki miał cokolwiek wspólnego z naszą akcją charytatywną. Sto tysięcy złotych, jak spokojnie można oszacować, to miesięczne koszty utrzymania jednego biskupa z jego próżniaczym dworem, złoconymi szatami, rezydencjami, rautami i całym dobrodziejstwem inwentarza. Wystarczyłoby, żeby przez miesiąc, dwa biskupi zacisnęli pasa, a sami mogliby zakupić protezę dla dziewczynki. Gdyby chociaż zechcieli mieć na tyle wstydu i przyzwoitości, żeby przyznać, że wcale nie są jedyną i najjaśniejszą opcją moralną na świecie... Ale nie, dalej twierdzą, że poza katolicyzmem jest tylko amoralizm i nihilizm. Dla Kościoła całe dobro, jakie dzieje się bez niego, jest złem, a co najmniej czymś podejrzanym. Nic, co nie wygląda odpowiednio świątobliwie, co wyjdzie poza nawias jego napuszonej formy i poza krąg wzajemnej księżowskiej adoracji, nigdy nie otrzyma jego imprimatur, a jeśli ośmieli się zdobyć jakiś większy pozytywny rozgłos, stanie się wrogiem. Najlepszym przykładem jest tu odrażająca nienawiść Kościoła skierowana przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
2023-01-30 09:35:03
AntyklerForte+: Podsumowując, wbrew temu, co Kościół twierdzi, dobro nie dzieje się wśród ludzi dzięki jego działalności, ale pomimo niej, a wiara katolicka bardziej w moralności przeszkadza, niż pomaga.
2023-01-30 09:35:29
AntyklerForte+: Amen.
2023-01-30 10:10:10
oxjas1: A tymczasem ks. Roman Kneblewski , emeryt oplacany z podatkow wszystkich Polakow przyrownal WOSP do hitlerowskiej propagandy. Mam tylko nadzieje, ze bedzie mial na tyle odwagi i powola sie na „klauzule sumienia“, ze nie chce korzystac w razie choroby ze sprzetu WOSP. Byloby uczciwe !
2023-01-30 10:18:09
"tom": ... jasperQ, cymbale, to w końcu jak? - ze sprzętu WOŚP, czy sprzętu wszystkich darczyńców ;-)
2023-01-30 11:10:23
Mach: Bardzo dobry przykład, kiedy wierzący z różnych wyznań uświadamiają sobie, że modlą się do tego samego Boga i podejmują wspólnie, nawet choćby to był ten wyżej opisany skromny gest przekazać zebraną kolektę na cele wyznaczone przez inicjatywę osób świeckich jakim jest WOŚP. Nie rozumiem tych frustratów ,którzy mimo tego pozytywnego przykładu, o którym czytelnicy powinni wiedzieć bo taka jest rola mediów i to pomaga kształtować właściwe postawy, przy okazji postanowili dokopać kościołowi i jego kapłanom.
2023-01-30 12:19:56
oxjas1: Coroczny skowyt PiS'owskich kundelkow. Jurek Owsiak znow pokazal tym nieudacznikom jak mozna zjednac ludzi i to nie tylko w Polsce!
2023-01-30 14:28:59
AntyklerForte+: mach nie poddawaj się - różaniec i pompejanka na okrągła to może bozia się ulituje i trochę oleju ci nakapie, wtedy wszystko zrozumiesz
2023-01-30 14:35:27
Mach: Właśnie o tobie myślałem pisząc frustrat AntyklerForte alias oxjas alias pół_sasina_z_ wiślicy, alias krzysztof mn; sierzant niemyty wycior, ect.
2023-01-30 18:40:23
oxjas1: Mach, oczekujesz owacji na stojaco dla ksiezy, ktorzy wykazuja sie empatia czy ludzkim odruchem dobra ? Chyba cos Ci sie pomylilo!
2023-01-30 19:11:23
one: Liczba zwolenników Owsiaka, którzy traktują WOŚP jako okazję do zaatakowania kościoła jest o kilka rzędów większa niż liczba osób kościoła, którzy krytykują Owsiaka. Intencją niektórych z tej pierwszej grupy przy wrzucaniu pieniędzy do puszki nie jest niesienie pomocy, ale zwykły plebiscyt. To dość dobrze oddaje kondycję moralną tego środowiska.
2023-01-30 19:11:28
Mach: Właśnie oxjas1: nie piszę o księżach, ale tych wszystkich ,którzy zgromadzili się w imię Boże- a więc wszystkich wierzących, którzy tam się zgromadzili i wykonali ten skromny gest i przekazali kolektę dla WOŚP- zatem poczytaj jeszcze raz i walnij się w czoło może zrozumiesz ,że to tobie się pomyliło!
2023-01-30 19:25:55
AntyklerForte+: one - piszesz tu coś o liczeniu rzędów, intencjach, kondycji moralnej - same wydumane z czapy insynuacje, za wyjątkiem tego, że wrzucanie do puszek WOSP jest w Polsce od 7 lat faktycznie rodzajem plebiscytu - od czasu kiedy PiS ramię w ramię z katolickim klerem zaczęli okradać Polskę i Polaków a Jurka Owsiaka i jego dzieło przy każdej okazji gnoić, ta akcja przerodziła się w rodzaj głosowania, a co roku bite rekordy zbiórek jednoznacznie świadczą o jego wynikach - więc spokojna twoja gamoniowata, wyluzuj, w tym plebiscycie jasno i wyraźnie widać liczby i rzędy wielkości
2023-01-30 19:30:23
AntyklerForte+: mach a skąd ta pewność, że się tam k t o k o l w i e k "w imię boże" zgromadził?? a może o zdjęcie chodziło bardziej i relację w necie? ja tego nie wiem i ty też nie wiesz, ale co ci szkodzi z grubej rury religijnej propagandy walnąć, co nie? bo jak napiszesz, że "w imię boże" to już jesteś święty i nietykalny? ty też wyluzuj, te czasy dawno minęły i nawet ci w sutannach status świętych krów już dawno utracili, na własne zresztą życzenie i mocno się starając
2023-01-30 19:41:05
one: Ja nie wymagałem i nie wywoływałem do tłumaczenia się - w przyszłości to wyraźnie zaznaczę i wtedy proszę o odpowiedź - natomiast teraz to tylko potwierdzenie degrengolady części zwolenników wczorajszej imprezy.
2023-01-30 19:57:17
AntyklerForte+: i dokładnie vice versa, gamoniowaty :)
2023-01-30 20:06:46
one: Jeszcze jedno - ordynuję przez najbliższą godzinę przelogowanie się na multikonta i masowe minusowanie wypowiedzi. Dzisiaj to już wszystko. Wykonać.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: