Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czesi mają prezydenta. Jak głosowano na Zaolziu?

Petr Pavel zdecydowanie pokonał w drugiej turze wyborów Andreja Babiša i w marcu obejmie urząd prezydenta Czeskiej Republiki. W gminach po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego ponownie jednak wygrał jednak były czeski premier.

Frekwencja w całym kraju była wyższa niż w pierwszej turze - swój głos w wyborach oddało 70,25% obywateli, co stanowi najlepszy historycznie wynik. Na Petra Pavla, byłego szefa Sztabu Generalnego Czeskich Sił Zbrojnych, zagłosowało 58,32% wyborców. Z kolei na byłego premiera Andreja Babiša z partii ANO - 41,67%.

W poniższej tabeli prezentujemy porównanie wyników obu polityków z gmin na Zaolziu z pierwszej i drugiej tury wyborów. W obu "starciach" wyraźnie wyższe poparcie miał Babiš - w pierwszej turze wygrał we wszystkich analizowanych miejscowościach. W drugiej też tryumfował, ustępując jednak Pavlovi we Frydku-Mistku, Jabłonkowie i Trzyńcu.

Szczegółowe wyniki wyborów prezydenckich można znaleźć na portalu Czeskiego Urzędu Statystycznego.

Warto przypomnieć, że kampania przed drugą turą miała też polski wątek. W jednej z debat prezydenckich Babiš powiedział, że w przypadku ataku Rosji na Polskę czy inne kraje bałtyckie, nie wysłałby czeskich wojsk do walki. Nagranie można zobaczyć poniżej:

Wypowiedź ta była szeroko komentowana nie tylko w polskich mediach, ale też mocno krytykował ją Pavel oraz czeski rząd. Obecny prezydent-elekt zaznaczał, że Czechy jako państwo członkowskie NATO są zobowiązane do bronienia innych krajów należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Zapowiedział też, że po wygraniu wyborów w drugą podróż zagraniczną - pierwsza zwyczajowo ma miejsce na Słowacji - wybierze się do Polski "aby dobrego sąsiada i przyjaciół z państw bałtyckich zapewnić o tym, że szanujemy umowy".

Podobnie jak Pavel, tweeta w języku polskim zamieścił tez obecny minister spraw zagranicznych Czeskiej Republiki Jan Lipavský. Deklarował, że "Czesi zawsze będą gotowi bronić Polaków":

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

42
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-30 01:01:07
Vito: W końcu jest szansa na normalne stosunki Polsko Czeskie. Bo babis i zeman to akurat zagorzali antypolacy. Brawo Czechy.
2023-01-30 05:25:50
św. Patryk.: dopóki w Polsce rządzi kaczystowska banda antyczeskich, antyniemieckich, antyfrancuskich, antyamerykańskich itd złodziei i oszustów , nie ma szans na normalne stosunki Polski z kimkolwiek
2023-01-30 07:00:24
oxjas1: Przykre ale Patryk ma racje. Ksenofobia w Polsce ma sie dobrze zwlaszcza obecnie, gdy rzadzi PiS.
2023-01-30 08:02:50
hanbes: Jak to mówią: każda nowa miotła fajnie zamiata. Wszystko okaże się w praniu, ja myślę że tan Pavel to dobry wybór. A co do ksenofobii kaczystów... Wnet się skończy babci sranie.
2023-01-30 09:16:02
barbara1945: Warto zobaczyć jak głosował havirzów karwina czy czeski cieszyn. Babisz czyli anty Polskość tak? wiec dalej ich liżmy po stopach ze nam rozwalaja drogi zatruwaja polske wykupuja wszystko czuja sie lepiej niz u siebie. chamstwo grubianstwo brak kultury. i wiekszość tychże głosowałą przeciw Polsce. tak to jest w tym życiu. a Co tu ma pis czy po z tym wspólnego. no ciekawa historia
2023-01-30 09:24:20
Jakkolwiek Żywy : O ile nie mam wątpliwości co do dość powszechnego buractwa polskiego w stosunku do "czarnych, ciapatych" a dość często również Ukraińców, to na linii Polacy - Czesi nie jestem pewien, jak to jest z ksenofobią, pogardą, agresją. Kiedyś widziałem, jak czeski kierowca popychał samochodem Polaka na przejściu dla pieszych pod zamkiem żeby mu się usunął z drogi. I myślałem, że absolutny ewenement i nigdy nic podobnego mnie nie spotka. Parę dni temu w Czechach kierowca zajechał mi drogę próbując doprowadzić do wypadku "z mojej winy" a gdy to się nie udało zaatakował mnie fizycznie, bo za wolno jechałem, a Polak nie będzie go "zadzierżował" w Polsce dawno byłbym na policji, a w tym wypadku nie mogę się zebrać, zeby odwiedzić policję w Tesinie, bo nie jestem pewien, komu będą chcieli pomóc. A przecież nie powinienem mieć takich odczuć, jeśli mówimy o cywilizowanym kraju, którym rządzili populistyczni ksenofobowie tylko przez przypadek a nie dlatego, że taka ksenofobiczna i prymitywna jest większość... Może ktoś ma doświadczenia w takich sytuacjach z czeską policją, czeskimi sądami, doradźcie proszę.
2023-01-30 09:28:06
sierżant_Niemyty_Wycior: do sąsiadów zza Olzy: ja nie będę przepraszał za ćwoka "barbara1945", bo ani mi to swat ani tym bardziej brat, daleko mi do tego typu menelii, zresztą każda grupa społeczna ma swoje mentalne marginesy i to jest dokładnie ten przypadek - chcę natomiast pogratulować mądrego wyboru tym 55% Czechow co na zwycięzcę głosowali, reszta albo sama zmądrzeje albo pozostanie u Babišove prdele
2023-01-30 09:42:45
Jakkolwiek Żywy : Słuchaj propagandowy ćwoku okupujący to forum i dodający sobie plusów oraz innym minusów ze swoich multikont. Nie potrzebuję ani twoich plusów, ani minusów, ani propagandowego bełkotu z wielu twoich profili. Nikt w to nie wierzy. Potrzebuję realnej rady kogoś, kto miał do czynienia z czeskimi służbami w tego typu sprawach jak opisana. Więc sobie odpuść chyba że bez tego nie dostaniesz przelewu.
2023-01-30 10:14:13
"tom": ... ja mam inne doświadczenie Jakkolwiek Żywy : chociaż wszyscy tustelocy gadają i po obu stronach Olzy bywają zrozumiani, to jak przyjdzie co do czego, to urzędnik Czeski przechodzi na urzędowy język i będziesz miał problemy ( jeśli nie znasz czeskiego), bez tłumacza ani rusz, nie wspominając o pismach ;-)
2023-01-30 10:38:20
Jakkolwiek Żywy : Dzięki "tom", wreszcie coś konkretnego. Moje doświadczenie z ich urzędami też raczej negatywne. Próbowałem coś rok temu załatwić w tesinskej skarbówce, dramat, nic nie wiedzieli, w niczym nie mogli pomóc, odsyłali gdzie indziej. Jakby zapytać co to jmeno to by powiedzieli że nie wiedzą. A nie wiecie,czy nie ma w tym zakresie unijnych wymogów? Co gdybym chciał zgłosić na policji po angielsku czyli w języku międzynarodowym? I generalnie o podejście do prawa pytam, bo jak zgłoszę przestępstwo, a oni wyjdą na parking i będą się doszukiwać, czy przypadkiem mi się nie przepaliła jakąś żarówka, to mi to oczywiście niepotrzebne, strata czasu.
2023-01-30 11:07:46
Bugs: Czesi, pfffff, naród który oczekuje, że za granicą wszyscy mówią w ich języku bo gdzie nie jadą czy to do Polski czy Grecji komunikują się po ichniemu, u nas nawet nie próbują coś powiedzieć po Polsku, całkowicie odwrotnie niż my zachowujemy się u nich.
2023-01-30 13:58:41
czesiohill: jakkolwiekżywy - naruszyłeś prawo? Jeśli nie, to idziesz "w ciemno" na Policję. Dałeś zadku - Twój wybór. Możesz dalej na forum pytać o rzeczy wiadome. Ja w Pradze podziękowałem za tłumacza. Sam dałem sobie rady w zeznaniach na ul. Krakowskiej. A czeski znam tak jak większość w cieszyńskim. Nie wybrzydzam na sąsiadów, fajnie że kupują w Polsce, a kieszonkowców mają lepszych. Przebijają ich tylko ci z Barcelony.
2023-01-30 14:04:39
"tom": @czesiofill - od dawna wiadoma za kim tęsknisz ;-)
2023-01-30 14:25:13
sierżant_Niemyty_Wycior: proszę bardzo, uderz w stół a barbara się jako jakkolwiekżywy odzywa - komentarz a propos już zamieściłem, pozostaje pogratulować decyzji o coming-oucie, domyślić się można że bugs czy tom to kolejne wcielenia pani Basi... obrzydliwa rasa
2023-01-30 14:26:13
Mach: Czytam powyższe posty i zauważam, krańcowo różne poglądy zarówno na temat czeskiej prezydentury jak i lokalnych stosunków z administracją zza Olzy czy też relacji pomiędzy nami. Żadna wypowiedź o niczym nie przesądza. Jest tylko poglądem i niczym więcej a realia zachodzą wtedy gdy coś się dzieje i tu trzeba powiedzieć czy realnie i permanentnie czy realnie ale epizodycznie czy też sporadycznie. Babisz przegrał wybory z dwóch powodów; 1. Był biznesmenem i tak spoglądał na zarządzanie państwem a to postkomunistycznemu społeczeństwu spoglądającemu na nowo bogackich nieufnie, nie bardzo się podobało, które w dużym stopniu liczy na socjal państwowy. Ten fakt w nowej doktrynie znacznie by uległ okrojeniu.2. Niefortunna wypowiedź Babisza o zanegowaniu zobowiązań sojuszniczych i oświadczenie o nieudzieleniu pomocy Polsce na wypadek agresji FR była próbą odbicia Pavlowi elektoratu- gdyż właściwie powiedział "prawdę" to o czym wszyscy tak myślimy, kto wypycha do wojny własne dzieci-żołnierzy gdy wojna jest poza granicami naszego kraju. Tak naprawdę nie wiemy jak w warunkach realnych, zareaguje prezydent elekt gdy Polska rzeczywiście była by w stanie wojny z FR. Jednym słowem umiesz liczyć licz na siebie- stąd pospieszne dozbrajanie naszego kraju. W polityce liczą się słowa a w realnym życiu czyny. I na sprawdzam musimy poczekać. Co zaś się tyczy w sprawach administracyjnych w tych miejscowościach gdzie deklarowana jest mniejszość polska- w większości miejscowości na Zaolziu, możesz żądać by załatwiono z tobą sprawy w języku polskim i każdy urząd ma obowiązek to respektować gdyż to wynika z przyjętych zobowiązań w karcie europejskiej dotyczącej mniejszości.
2023-01-30 14:36:25
św. Patryk.: od lat załatwiam wiele różnych spraw w urzędach w Czeskim Cieszynie i okolicy, ratusz, notariaty, gaz, prąd, policja itd - i nigdy nie miałem problemów z komunikacją, a po czesku mówię tak jak Morawiecki prawdę - mało tego, zaolziacy twierdzą, że na przykład prażanie nie umieją mówić po czesku i vice versa - więc problemy jakie ten gość tu na forum opisuje albo są wydumane, albo miał pecha, albo jest tego rodzaju typem co w każdym urzędzie na całej kuli ziemskiej potrafi każdego urzędnika sprowokować do olania i spłukania go - zresztą być może przypadek "jakkolwiek" to kumulacja wszystkich tych okoliczności, czemu nie
2023-01-30 15:35:19
Jakkolwiek Żywy : Czesio, nie naruszyłem prawa na żadnym etapie. W Pradze też bym nie miał oporów. To internacjonalne miasto pełne studentów z całego świata i turystów, daleko od naszej granicy. Tam bym szedł od razu. Ale mówimy o tym, że mam zgłosić agresywnego czeskiego nacjonalistę w przygranicznej pipidówce (czeski Cieszyn jakby nie było nią właśnie jest), i nie wiem komu. Przed laty mógłbym obstawić pół na pół, że innemu czeskiemu nacjonaliście. Nie wiem na ile to się zmieniło, więc pytam o doświadczenia. Patryk, nie wiem o kim piszesz. Jeśli o mnie, to miałem rzeczywiście problem z niechęcią do jakiejkolwiek pomocy w tesinskim urzędzie podawczym urzędu skarbowego. Nie dotyczył samego zrozumienia języka, a chęci do pomocy, jak wypełnić dokumentację w niektórych miejscach. Na przykład co wpisać w rubryce rodne cislo, skoro rzecz dotyczy Polaka i rodnego cisla nie ma itd. Byłem 2 razy w nadziei trafienia na lepszy dzień lub ludzi i 2 razy odsyłano mnie do płatnych doradców w mieście, którzy byli zajęci, bo był okres rozliczania podatków. Jeśli bez dobrego czeskiego załatwiasz wszystkie sprawy w każdym czeskim urzędzie, to tylko pogratulować. Inni mają prawo do innych doświadczeń. Ja nie mam problemów w urzędach polskich (w skarbówce można się nawet domówić na indywidualną rozmowę z doradcą przy stoliku), nie miałem w angielskich - zawsze było dużo życzliwości mimo początkowo słabego angielskiego.
2023-01-30 15:52:10
Jakkolwiek Żywy : Mach, właśnie doczytałem i bardzo dziękuję. Połowa problemu odpada w ten sposób. Mówię po czesku pewnie dużo lepiej niż wynika ze średniej przygranicznej, ale mówimy o zawiłościach opisu szczegółów zdarzenia oraz o podpisaniu zeznań. A przy nieścisłościach również o możliwości postawienia zarzutu o składanie fałszywych zeznań. Jeśli jesteś pewny tej regulacji, mogę śmiało działać. Pozdrawiam
2023-01-30 15:57:32
Bugs: Umyj wycior sierżant bo smród głupoty wali od ciebie na kilometr.
2023-01-30 16:10:38
Mach: @Jakkolwiek Żywy: poza tym jest posterunek policji w Kocobędzu, (Chottebuz) (duży most)gdzie urzędują policjanci z jednego i drugiego kraju i znają i posługują się w mowie i piśmie zarówno językiem polskim i czeskim.
2023-01-30 18:21:50
RysiekK22: Powyższa dyskusyja niestety omija głównego problema geopolitycznego związanego z nowym czeskim prezydentem . jest nim oczywiście bezpośrednie wciągnięcie Czech do grona nadgorliwych giermków-wasali waszęgtona . Giermków nerwowo przebierających krótkimi nóżkami by pójść na wojenkę wschodnią ( wiadomo który kraik jest wśród nich nadgorliwszy ). Dotąd w ramach 3-kata wyszehradzkiego awanturnicy z warszawki byli nieco uspokajani przez Panów Zemana i Orbana, ale teraz sytuacyja może się odwrócić w fatalnym kierunku -- Rozumny ( jeszcze ) Naród Czeski zdaje się tracić instynkt samozachowawczy . W sumie : czarno widzę :(
2023-01-30 19:10:09
św. Patryk.: no i wszystko jasne - to teraz sobie wyobraź, że do polskiej przygranicznej pipidówki pt. Cieszyn przyjeżdża Czech i chce po czesku złożyć donos na jakiegoś według niego "agresywnego polskiego nacjonalistę" - już widzę jak we wszystkich urzędach z policją, SM i prokuraturą na czele dywany przed nim rozwijają i pomagają jak tylko potrafią - nie bądź chłopie naiwny...
2023-01-30 20:03:25
one: Lata spędzone w komunie co poniektórych wychowały na kłaniających się wszystkim w pas. Takie środowisko nigdy nie może być dopuszczone do kierowania sprawami państwa.
2023-01-30 20:07:06
sierżant_Niemyty_Wycior: @Jakikolwiek - po moim poprzednim poście kierowanym wyraźnie "do sąsiadów zza Olzy" i w najmniejszym stopniu nie odnoszącym się do twojego komentarza nazwałeś mnie "propagandowym ćwokiem okupujący to forum" itd - jak ty kolego potrzaskany masz takie podejście do załatwiania spraw to nie dziwię się, że cię w Czeskim Cieszynie już nie tylko na ulicy ale i w urzędach nie lubią, to zwykła siara, obciach i wstyd Polakom przynosisz
2023-01-30 20:54:59
Jakkolwiek Żywy : Niemyty, kochasz Polskę - nie śmieć. Zacznij od tego forum.
2023-01-31 08:45:01
sierżant_Niemyty_Wycior: jakikolwiek - kochasz pierdzielić, idź do seminarium będziesz mógł z ambony
2023-01-31 08:54:38
Marx.: w przeciwieństwie do komentarzy na tym forum tutaj całkiem zgrabnie sytuację w Republice Czeskiej tłumaczy pewien cieszyniok: obserwatormiedzynarodowy.pl/2023/01/30/kawiarnia-odbija-zamek-czyli-krajobraz-po-wyborczej-bitwie-w-czechach-komentarz/
2023-01-31 09:15:23
Jakkolwiek Żywy : Na marginesie całej sprawy, bo nie lubię się zajmować bełkotem kompletnych idiotów, pragnę tylko zauważyć, że dla waszego być może pożytku osobiście zidentyfikował się propagandowy ćwok, który z mnóstwa swoich kont steruje opiniami na tym forum. Co prawda napisałem do takiej właśnie osoby z apelem, żeby sobie odpuściła, bo już zauważyłem cyrki z łapkami, nie zaadresowałem jednak komentarza do nikogo konkretnego, a komentatorów przede mną było kilku. W odpowiedzi niemyty_wycior stwierdził, że nazwałem go propagandowym ćwokiem okupującym forum. Myślę, że wszyscy możecie mu podziękować za identyfikację, a administrator mógłby zrobić nawet coś więcej (nie tylko z tym jedynym jego kontem), jeśli chce zadbać, by to miejsce przestało być śmietniskiem.
2023-01-31 09:38:58
"tom": ... co powiesz Jakkolwiek Żywy, gdy tym ćwokiem jest administrator. Są dwa wyjścia, albo mnie zbanuje za te słowa, albo zbanuje ćwoka z multikontami ;-)
2023-01-31 13:16:19
sierżant_Niemyty_Wycior: jakikolwiek - twój ostatni post i tłumaczenia tak samo idiotyczne, jak te poprzednie chamowate - kombinujesz i kręcisz w żywe oczy, nie dziwię się, że się boisz pójść na czeską policję, za dużo masz za uszami i dobrze o tym wiesz drobny cwaniaczku
2023-01-31 18:24:14
św. Patryk.: "Tę noc spędzimy w baśniowej krainie, pominiętej przez wszystkich kartografów na świecie, niewyróżnionej odrębnym kolorem na żadnej istniejącej mapie. Znajduje się ona już za brzegiem oceanu Polski, na grząskiej mieliźnie – aby tam dotrzeć, trzeba po prostu przejść przez granicę państwową, mającą w tym przypadku kolor rzeki. Ten kawałek przestrzeni między rzeką a torami kolejowymi jest małym prostokątem eksterytorialnym, ziemią niczyją. Pozornie wszystko zostało już dawno ustalone i przyklepane przez instytucje międzynarodowe. Administrują tu Czesi, nie jest to jednak wcale administracja ekspansywna."
2023-01-31 18:24:26
św. Patryk.: "Od czasu do czasu przemknie cichaczem radiowóz oznaczony ambitnym hasłem pomáhat a chránit (czes. – pomagać i chronić, hasło stanowiące motto czeskiej policji), w gospodach poleją piwo z piękną gęstą pianą, z restauracyjnych okien wypłyną zupełnie inne zapachy niż te unoszące się nad elegancką polską krainą za rzeką. Tak naprawdę zastajemy tu jednak bezkrólewie. Przestrzeń rządzi się intuicyjnie, według jakiejś niepisanej i nieustalonej konstytucji, według zasad, które wykształciły się samorodnie, przez lata i szanuje je każdy przebywający tu śmiałek – bo nie ma innego wyjścia. Istnieje podejrzenie, że jest to kawałek ziemi niechcianej, niepotrzebnej – przecież twórcom Czechosłowackiej Republiki zależało wyłącznie na torach, na dworcu kolejowym, na obiektach przemysłowych, ten pas jest jedynie dodatkową, niewielką premią, przypominającą plastikowy fant, wygrany na wiejskiej loterii podczas Dnia Strażaka. "
2023-01-31 18:24:52
św. Patryk.: "Rozsiadam się wygodnie w knajpie Teschen. Kogo tutaj nie mamy? Praktycznie wszystkich. Nie mamy na przykład zespołu japońskich bejsbolistów Yomiuri Giants, nie mamy przedstawicieli indiańskiego plemienia Tagaeri ani nawet mołdawskiej supergrupy metalowej Infected Rain. Spójrzmy prawdzie w oczy – nie mamy tu zdecydowanej większości z ponad siedmiu i pół miliarda mieszkańców zamieszkujących naszą planetę. Łatwiej będzie opowiedzieć o tych kilkudziesięciu obecnych, porozrzucanych i posegregowanych na różne stoliki knajpy Teschen, którzy z niecierpliwością czekają na pierwsze piwo tak, jak piłkarz nasłuchuje gwizdka sędziego. Przy naszym stoliku znajdziemy reprezentantów miejscowej inteligencji, przedstawicieli wolnych zawodów, są też spadochrony, czyli ci, którzy przybyli do tej krainy z większych miast i osiedlili się nad Olzą, nie wiadomo już za bardzo kiedy i po co. Są też znajomi przybysze z tych różnych Warszaw i Krakowów, żądni egzotyki knajpy Cieszyn."
2023-01-31 18:25:20
św. Patryk.: "Prawdziwe Czechy są tam dalej, hen za torami kolejowymi, w blokowiskach, w osiedlowych knajpach – tłumaczymy zdumionym i rozczarowanym gościom z tych różnych Warszaw, Krakowów, po chwili poprawiając się i wstydząc za wypowiedziane, nieprawdziwe słowa. – Nie, to jest jeszcze bardziej skomplikowane! Te Czechy, o których mówicie, są hen, daleko! Precyzyjnie mówiąc, to za torami znajdziecie się w części Śląska, tam za Frydkiem zaczynają się Morawy, a Czechy właściwe…? To gdzieś, panie, za Oceanem Indyjskim – precyzuje jeden z reprezentantów wolnych zawodów, którego znajomi pokątnie nazywają Upierdliwcem Historycznym, ewentualnie Akuratnym. Jeden z przyjezdnych ma niewyraźną minę, bo zdążył już wrzucić w instagram zdjęcie pienistego piwa z podpisem: Nie ma to jak w Czechach."
2023-01-31 18:25:52
św. Patryk.: "Tak, kochani przybysze z Warszaw, Krakowów – tej nocy spodziewajcie się co najmniej kilku podobnych wstrząsów poznawczych, znajdujemy się bowiem w prostokącie wybitnie eksterytorialnym, pasie zapomnienia – choć tak naprawdę nie wszyscy o nim zapomnieli. Na ten kawałek przestrzeni lubieżnym, tęskno sentymentalnym wzrokiem zerknie czasem zza rzeki Polska. Polska lubi tęsknić i marzyć, ale ona jest teraz za rzeką, w eleganckich kawiarniach, między pięknymi dumnymi kamieniczkami, w stylowych restauracjach. My natomiast jesteśmy w pasie eksterytorialnym. Tu nie ma nic. Tu jest wszystko. Knajpa Teschen tego wieczoru pęcznieje, rozdyma się. Niebawem zaczyna się polsko-czeski festiwal filmowy, na który przyjeżdżają tylko Polacy z interioru. Polacy z interioru cenią kulturę południowych sąsiadów, Czesi z interioru boją się kultury północnych sąsiadów, widząc tam tylko wódkę i Matkę Boską. Natomiast stali bywalcy knajpy Teschen z jednej i drugiej strony rzeki znają się na wylot i po prostu piją ze sobą piwo. Nie mają większego powodu, aby się kochać i nienawidzić – żyją tu obok siebie już pierdyliard lat, często komunikują się sobie tylko zrozumiałą mową, która zarówno mieszkańcom Pragi, jak i Warszawy wyda się tak egzotyczna. Knajpa Teschen jest jak ten pas eksterytorialny, w rozkroku między jednym i drugim, dumnie rozpięta w czasoprzestrzeni. Niby wszystko jest tu po czesku. Kelnerki przyniosą pieniste piwo do stołu, w telewizorze widać obijających się o bandy hokeistów, w powietrzu unosi się zapach gulaszu wołowego, serwowanego z knedlami. A jednak jest jakoś inaczej niż w Czechach właściwych. Bardziej schludnie, jasno, bizantyjsko, nowocześnie. Świecąco. Bo przecież klientela polska lubi pieniste piwo, lubi gulasz wołowy z knedlami, rzuci okiem na hokej, ale cieszy się, gdy jest jednak nieco bardziej schludnie, jasno, bizantyjsko, nowocześnie. Świecąco. Polskiej klienteli jest tu sporo."
2023-01-31 18:26:15
św. Patryk.: "O tej porze nie ma co brać gulaszu – ostrzega reprezentant lokalnej inteligencji. – Teraz to już spody dają, może zajechać spalenizną – przestrzega. Znajomi określają go mianem foliarza, lubuje się w spiskowych teoriach, nawet na poziomie tajemnic lokalnej gastronomii. Chyba nie ma racji, wyraźnie chce jednak błysnąć doświadczeniem przed przyjezdnymi. Akuratny uważa, że gulaszu w garze jest jeszcze sporo, dochodzi do pierwszego konfliktu. Knajpa Teschen jest jak ten smaczny gulasz. Całkiem przyjemny smak tworzą przeróżne, pozornie niepasujące do siebie ingrediencje. Odpowiednio wyważone proporcje, żaden kawałek mięsa, warzywa, ani jedna szczypta przypraw nie determinuje smaku dania. Nie przebija się ponad inne. W tym stuletnim, nieco przyrdzewiałym środkowoeuropejskim garze zmieścili się Polacy, Czesi, Polacy zza Olzy, Ślązacy polscy, Ślązacy czescy, Ślązacy po prostu, Słowacy, Madziarzy, turyści z dużych metropolii i Bóg wie, kto jeszcze. A może i on tego nie wie? Bo do gęstego wywaru dorzucono niedawno świeżo gotujące się kąski, o których jeszcze będzie mowa."
2023-01-31 18:26:44
św. Patryk.: "Odkial’ jste? (słow. – skąd jesteś?) – zagaduje odważnie przedstawiciel wolnych zawodów. Odważnie, bo w brzuszku pływają mu już jakieś dwa litry piwa. O nowej barmance wiadomo tyle, że przyjechała ze Słowacji – paru reprezentantów wolnych zawodów, jak i spadochronów coraz bardziej docenia jej niepodważalną dziewczęcą urodę. – Z Košíc! – odpowiada chętnie dziewczyna, uśmiechając się przy tym bardzo ładnie i wykładając piwa na wafelki. – Kassa! (węg. – Koszyce) – wyrywa się nagle i niepotrzebnie arcysympatyczny lewicujący przyjaciel. Wprawdzie jest to gość wyraźnie brzydzący się nacjonalizmem, ale ostatni miesiąc spędził w Transylwanii. Tam, otoczony Węgrami, znalazł się pod mocnym wpływem szeklerskiej spuścizny historycznej. A poza tym w jego brzuszku pływają już dwa litry piwa, więc bawią go podobne prowokacje. Dziewczynę bawią mniej. Uśmiecha się, choć wyraźnie nie jest zadowolona z komentarza. Tyle, pozamiatane, game is over, lewicujący przyjaciel spalił nas na starcie. Nie mamy jednak do lewicującego kolegi pretensji – wiadomo przecież, że także bez bajeru, który wydałby się żenujący nawet uczestnikom kabaretonu w Zawierciu, sprawa i tak byłaby przegrana. Co zrobisz? Nic nie zrobisz. Trzeba siedzieć dalej. Rozpromienił się jedynie siedzący obok Madziar, który dotychczas nie wypowiedział żadnego słowa, nie wziął udziału w żadnej dyskusji, nie podjął tematu – pewnie dlatego, że niczego nie rozumiał. Kontekst tej krótkiej konwersacji wyłapał jednak doskonale – zanurzył więc usta w chmielowej ambrozji i zaczął na nowo marzyć o Wielkich Węgrzech."
2023-01-31 18:27:44
św. Patryk.: [fragmenty książki Adama Miklasza „Řezaný świat. Osobisty przewodnik po Śląsku Cieszyńskim”]
2023-01-31 18:28:06
Jakkolwiek Żywy : Dla pożytku kogoś w przyszłości chcę tylko zakończyć mój wątek. Byłem, zgłosiłem, moje obawy okazały się bezpodstawne. Wiele się zmieniło przez lata... Nie było problemu z nie perfekcyjnym czeskim, była życzliwość i jednoznaczne podejście do sprawy zakwalifikowanej wstępnie jako napaść.
2023-01-31 18:29:32
św. Patryk.: i proszę bardzo, okazuje się, że można o Zaolziu myśleć, mówić i pisać bez pseudo-patriotycznego zadęcia, chorych ambicji, zatęchłych animozji...
2023-01-31 20:10:26
Mach: I tak Niemyty -Wycior wcielił się w Św. Patryka, tuląc się do literatury Miklasza, który trzeba przyznać pisze z wielką swobodą i widzi cieszyńskość przez pryzmat białej pianki nad kuflem. Dla spadochroniarza ta wizja wydaje się jedyną przez którą wypada mu patrzyć , gdyż jego rodziny nie podzieliła granica, jego krewnym nie z czechizowali nazwiska i imienia , nikt siłą nie kazał mu uczyć się czeskiego , nikt nie doprowadził do tego by będąc u siebie musiał czuć się obco ,itd. Piwo otępia a Patryk zawsze będzie bliżej Niemytego_ Wyciora niż świętości.
2023-01-31 20:45:07
św. Patryk.: można - ale jak widać są tacy, co za chiny nie potrafią
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: