Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oddali hołd ofiarom obozu pracy

W niedzielę (15.09.2019) w Zebrzydowicach została odsłonięta nowa tablica, upamiętniająca ofiary niemieckiego obozu zagłady dla Żydów. Przypomnijmy, w czasie II wojny światowej przez dwa lata od 1942 do 1944 roku funkcjonował na terenie Zebrzydowic niemiecki obóz pracy.

Punktualnie o godz. 16:30 dźwięk Szofaru rozpoczął uroczystość w trakcie której odsłonięto nową tablicę, której treść została uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej. W wydarzeniu wzięły udział władze gminy, przedstawiciele gminy Żydowskiej, Powiatu Cieszyńskiego, duchowni oraz mieszkańcy.

- Stając w tym miejscu mamy w pamięci to okropne wydarzenie, gdzie niewinni ludzie przy tej pracy ginąc, zostali potraktowani jak przedmioty - powiedział ks. proboszcz Marian Brańka. - Dziękujemy, że możemy tutaj stać w poczuciu bezpieczeństwa. Nie chcemy jednak zapomnieć o tych wydarzeniach, aby nic takiego się nie powtórzyło - mówił z kolei pastor Wiesław Kulawiec

Po zakończeniu uroczystości o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej Zamku w Zebrzydowicach po raz 5. Odbył się Wieczór Pieśni Żydowskich”, w trakcie którego wystąpiły zespoły tańca żydowskiego i izraelskiego KLEZMER z Cieszyna wraz z grupą wokalno - instrumentalną BAT KOL z Gliwic.

Obóz pracy w Zebrzydowicach jest mało zbadanym epizodem II Wojny Światowej. Jak wynika z ustaleń badaczy, Niemcy pozbawili życia w obozie pracy w Zebrzydowicach co najmniej 183 osoby, głównie obywateli Holandii. Ciała ofiar zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz Kończyc Wielkich.

Zobacz zapis live wydarzenia:

 

(red)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-16 16:56:01
donekT: Jeszcze przynajmniej jedno miejsce kaźni w wąsko rozumianym regionie czeka na swoje upamiętnienie, podobnego rodzaju, mowa o OBOZIE W GOLESZOWIE. Oto jeden z przykładów, do czego prowadzą TOTALITARNE skłonności.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: