Oddaj siebie! Już jutro!

Zaplanuj wycieczkę do Istebnej i podziel się tym, co najcenniejsze. W najbliższą niedzielę 8 lipca 2012 w Istebnej na placu kościelnym przy parafii pw. Dobrego Pasterza zostanie przeprowadzona akcja krwiodawstwa.

Już od rana i już jutro będzie można wziąć udział w akcji krwiodawstwa. Od godz. 9.00 do 13.00 w specjalnym autobusie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, który stanie na placu kościelnym  przy parafii pw. Dobrego Pasterza, będzie można oddać najcenniejszy dar- krew. 

W czasie wakacji krew jest bezcenna. To właśnie wtedy dochodzi częściej do różnorakich wypadków i zagrożenia życia ludzkiego. Wtedy dochodzi też do największej ilości wypadków drogowych, często zdarzają się nieszczęścia przy pracach w polu. Przestarzały sprzęt, brak wymaganych osłon ruchomych części maszyn i ostre narzędzia - to najkrótsza droga do poważnych urazów, których następstwem często bywa potrzeba przetoczenia krwi. Wiele z tych przykrych zdarzeń dotyczy dzieci. Krew jest też niezastąpionym lekarstwem, często ratuje życie w czasie groźnych chorób. Jak można wyczytać ze statystyk litr krwi, który może oddać dwoje dawców potrzebny jest co minutę, każdego dnia potrzeba jej ponad 1000 litrów. W czasie operacji zużywa jej się około dwa litry, w czasie przeszczepów od 10 do 15 litrów. 

I właśnie dlatego krew jest tak bardzo potrzebna. W wakacje Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mają problem, aby zgromadzić zapasy krwi. Wakacje związane z wyjazdami zmniejszają aktywność, tych, którzy krew oddają regularnie. Dlatego też tym większa zachęta, aby oddać krew. Tym bardziej, że aby zostać dawcą trzeba spełnić tylko kilka warunków. Po pierwsze trzeba chcieć! Oddawanie krwi nie boli. Trzeba poświęcić na to 30 minut swojego czasu i zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL np. dowód osobisty. Dobrze jest też zjeść tego dnia lekkie śniadanie. 

 

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją