Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oddaj książki bo zapłacisz

Na dwa tygodnie cieszyńska biblioteka zapomina o tych, którzy przetrzymują książki. Jednak po 28 marca do tych, którzy na dłużej zostawili sobie książki, mogą przyjść upomnienia.

Książka przyjaciel człowieka – nie zawsze chcemy się z nimi rozstawać. Jednak czekają na nie inne osoby. Szczególnie, jeśli to książki z biblioteki. Od 16 do 28 marca w cieszyńskiej bibliotece będzie trwać amnestia dla osób, które przetrzymują książki. Po raz kolejny wychodzimy naprzeciw wszystkim, którzy spóźnili się z oddaniem pożyczonych książek, a teraz obawiają się kary finansowej – mówi dyrektor placówki Izabela Kula.

W ubiegłym roku, kiedy biblioteka przechodziła generalny remont, czytelnicy mogli wypożyczyć na dłuższy okres większą liczbę książek. Wówczas można było pożyczyć nawet 20 woluminów większość z nich wróciła, ale cześć jest jeszcze w rękach czytelników – dodaje Kula.

Teraz biblioteka chce odzyskać wszystkie książki. Kary za przetrzymywanie książek to 10 gr. za dzień od każdego woluminu. Jak przyznaje dyrektorka biblioteki, zdarzają się osoby, które, przez dwa, trzy lata nie oddają książek. To są często czytelnicy, którzy wyjechali za granicę. Jak szacują w bibliotece, średnio 5% książek jest przetrzymywanych.

Książki wystarczy przynieść w wyznaczonym terminie do wypożyczalni dla dorosłych, oddziału dla dzieci oraz bibliotecznych filii i oddać bez żadnych konsekwencji! Później już będziemy wysyłali upomnienia – ostrzega Izabela Kula.

Książki w cieszyńskiej bibliotece można wypożyczyć na miesiąc. Później z domu przez system komputerowy 'Mateusz' można przedłużyć wypożyczenie o dwa tygodnie, lub przychodząc do biblioteki – o kolejny miesiąc. Jednak teraz warto pamiętać, że przez dwa najbliższe tygodnie w bibliotece trwa amnestia i można bez kar oddać książki, które z chęcią przeczytają inni czytelnicy.

JB

Zobacz film z otwarcia biblioteki po remoncie Książki już na półkach

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: