Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oddaj głos w domu - nowa opcja dla niepełnosprawnych

Wybory już za trzy tygodnie. 9 października wybierzemy naszych przedstawicieli do obu izb parlamentu. Pierwszy raz w historii polskich wyborów osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z dwóch udogodnień i nie wychodząc z domu – oddać głos.
 
Pierwszy ze sposobów to głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika wyborczego. Tutaj wyznaczamy osobę, która za nas pojawi się w dniu głosowania w lokalu wyborczym. Pobierze w naszym imieniu kartę do głosowania i odda głos.
Niezależnie od wyboru opcji głosowania, czy korespondencyjnie czy poprzez pełnomocnika, konieczne jest zgłoszenie w miejscowym urzędzie miasta. Zgłoszenia mogą być osobiste, telefoniczne, pisemne, za pomocą faksu lub pocztą elektroniczną. Co ważne, uprawnieni wyborcy mogą otrzymać także pakiet nakładek do głosowania w alfabecie Braille'a.
W przypadku głosowania przy pomocy pełnomocnika, termin zgłoszeń upływa 26 września.
 
 
Mówi Dariusz Heczko naczelnik wydziału spraw obywatelskich i obronnych skoczowskiego urzędu miasta. Drugi ze sposobów oddania głosu to głosowanie korespondencyjne. W tym przypadku osoba niepełnosprawna dostaje bezpośrednio do domu pakiet z kartami do głosowania - dodaje Heczko.. Tutaj ważna uwaga termin zgłoszenia chęci takiej formy głosowania mija w najbliższy poniedziałek – 19 września.
 
 
Po oddaniu głosu, pakiet zawierający karty można przez pełnomocnika oddać w komisji wyborczej, bądź nadać na adres obwodowej komisji wyborczej, nie później jednak niż jeden dzień roboczy przed datą wyborów.
 
Jan Bacza
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: