Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od dziś przepowiadamy pogodę na kolejny rok!

Jak rodzili sobie nasi przodkowie z aura, kiedy nie było można sprawdzić prognozy pogody? Obserwowali przyrodę. Dziś szczególny dzień – wspomnienie św. Łucji. I choć tradycja tego dnia jest bogata, jedna jest bardzo znana. Od dziś aż do Wigilii Bożego Narodzenia warto obserwować pogodę – to wróżba na kolejne miesiące 2022 roku!

Do wigilii pozostało dokładnie 12 dni. Każdy z nich odpowiada jednemu z miesięcy nowego 2022 roku. Warto sięgnąć do tradycji naszych przodków i sporządzać notatki, aby wiedzieć co przyniesie przyszły rok. Każdego dnia zapisujmy jaka jest pogoda. Jeśli zimowe dni są pełne deszczu zapowiada to także deszczowe miesiące, jeśli dopisuje słońce – można spodziewać się pięknej pogody.

Tak niegdyś przepowiadano pogodę,a do dziś często sięgają do niej rolnicy, leśnicy i osoby żyjące blisko przyrody. - Dla ludzi żyjących w przyrodzie, obcujących z nią i odczuwających zależność , jest to naturalna forma poznania . Tylko w ten sposób można tłumaczyć powstanie ludowych prognostykó pogody – komentuje Jan Szymik w artykule „Jak to ludzie przepowiadają pogodę” w Monografii kultury Ludowej „Płyniesz Olzo” Prof. Karola Daniela Kadłubca.

„Od Łucyje do Wilije” popularnie wróżymy więc pogodę na kolejne 12 miesięcy, choć to nie jedyny zwyczaj związany w tym wspomnieniem. Ponoć to właśnie w dzień św. Łucji wszystkie czarownice spotykają się na Łysej Górze i z diabłami mają swoją naradę. Aby je „wygonić” z domu zapalano lampki oliwne i świece. To również czas kiedy rozpoczynano przedświąteczne porządki.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: