Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od Cieszyna do Bogumina – nowa książką Daniela Kadłubca

Już można kupić nową pozycję prof. Daniela Kadłubca. Najnowsza książka profesora jest wynikiem jego bez mała 30-letnich badań na północnym Śląsku Cieszyńskim, najbardziej uprzemysłowionym i najbardziej zdewastowanym wskutek szkód górniczych.

Pomimo tych negatywnych uwarunkowań autor zarejestrował tu prawdziwe skarby folkloru narracyjnego, pochodzące od 137 gawędziarzy z 32 miejscowości między Cieszynem a Boguminem na lewej stronie Olzy.

Do książki, zawierającej 580 oryginalnych opowiadań gwarowych, skomentowanych i zinterpretowanych, dołączona jest płytka CD z autentycznym głosem wybranych narratorów, co znakomicie podnosi poznawczy i dokumentalny walor publikacji. – […] najważniejsze w książce są autentyczne teksty folkloru narracyjnego w liczbie 580, zebrane od 137 narratorów, reprezentujące różne gatunki, nagrywane przez K. D. Kadłubca na taśmę w latach 1963-1992. W książce znajdziemy opowieści z życia, podania, legendy i inne gatunki miejscowego folkloru słownego. Autor skorzystawszy ze swego prywatnego archiwum, udostępnia czytelnikowi multum wspaniałych opowieści, które składają się na folklor narracyjny tak zwanych Dołów, do których trzeba m.in. zaliczyć najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany – w wyniku szkód górniczych – fragment Śląska Cieszyńskiego – napisał w recenzji Doc. dr hab. Jan Kajfosz

Karol Daniel Kadłubiec, „Od Cieszyna do Bogumina” wydała oficyna Ducatus Teschinensin 2019, str. 639.

Książka jest do nabycia w cieszyńskiej Księgarni Piastowskiej przy ul. Głębokiej, a także w tutejszym Centrum Informacji, mieszczącym się w Rynku.

(red.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: