Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego, cz.1. Co do kosza: czarnodruk, pismo Braille?a, język migowy czy internet i komputer?

Rozpoczynamy nową serię artykułów. Jak wygląda świat oczami niewidomego. W serii felietonów przybliżać będzie nam go Andrzej Koenig, nasz niewidomy kolega. Zapraszamy do lektury.

Lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte w Polsce… Okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, popularnych imion na złożenie życzeń czy pozdrowienia z wakacji w lipcu i sierpniu… Kolejki w urzędach pocztowych za znaczkiem…

Ludzie wysyłali do siebie kartki i długie listy tworzone wieczorami.

Księgowe, kadrowe wszystko zapisywały na papierze za pomocą długopisów i ołówków. Nie było Excela zamiast tego były liczydła a później kalkulatory.

W tych właśnie latach nie było dostępu do komputerów, laptopów, rozmowy telefoniczne międzymiastowe i międzynarodowe były zamawiane przez centrale i wyczekiwane przez kilka godzin (zagraniczne). Nie było telefonów komórkowych, smsów, mmsów i tym podobnych udogodnień.

Gratulację z okazji ślubu czy narodzin dziecka były wysyłane telegramem, który wówczas był najszybszym sposobem komunikacji, czasami szybszym niż rozmowa telefoniczna zamawiana.

Nikt obecnie nie karze nam przepisywać książek czy gazet ręcznie na papierze ale czy zastanawiamy się kiedy napisałem odręcznie np. list do znajomego czy do urzędu? Czy potrafiłbym napisać coś takiego bez błędów?

Spotkałem niedawno znajomą z Cieszyna, która z wielkim zdziwieniem ale i radością powiedziała” – Dostałam pierwszy list pocztą od kilku lat. Zawsze lubiłam dostawać i czytać takie przesyłki!”.

Na pewno pisząc coś na komputerze nie musimy martwić się o błędy bo program podkreśli na czerwono takie miejsca w tekście. To samo ma miejsce przy zadaniach matematycznych: my podajemy poprawne dane a resztę robi program.

Życzenia bożonarodzeniowe i wielkanocne praktycznie większość wysyła szablonowo do Wszystkich sms-ami. O rzeczach przyjemnych jak i smutnych wypisujemy na dostępnych portalach społecznościowych nie do końca zastanawiając się czy wszystko nadaje się do upubliczniania tego.

Każdy z nas jest przez cały dzień zabiegany, a jak przyjdzie wieczór to tylko jeszcze sprawdzę pocztę, Facebooka, dwa blogi i koniec na dziś.

Tak więc druk pisany ręcznie na kartce papieru do kosza?



Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-23 19:24:54
bombka: co roku wysyłam kartki z życzeniami zarówno na święta jak i na urodziny :) i sprawia mi to dużo radości, wybieram kartki bez gotowych życzeń bo lubię sama od siebie coś napisać... jeśli chodzi o listy... wysłałam ostatnio list z bardzo ważnym przekazem i okazało się to skuteczne bo osoba, która go otrzymała wzięła sobie do serca jego treść... wrzucamy z mężem też do skrzynki kartki z życzeniami na dzień zakochanych ;) a i był czas, że zostawialiśmy sobie od czasu do czasu miłe słowa pisane odręcznie na kartkach... chyba czas wrócić do tych miłych gestów :)
2015-08-24 08:18:48
ciamajda: Coś mi się wydaje że autor nie za bardzo wiedział o czym pisze. Co mają wspólnego kartki świąteczne czy listy z niewidomymi?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: