Oczami niewidomego: choroby oczu (2) zaćma

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej, jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

Zdarzają nam się jednak takie chwile gdy zaczyna się coś działać niedobrego z którymś z nich i wówczas pojawiają się problemy. Z racji mojej dysfunkcji wzroku (całkowicie ociemniały) spróbuję stanąć przy kilku najczęstszych chorobach oczu.
Tym razem zaćma czyli katarakta.

Zaćma (Cataracta) to schorzenie soczewki oka związane najczęściej z naturalnym procesem starzenia, polegające na jej postępującym, częściowym lub całkowitym zmętnieniu. Przyczyna postępującego mętnienia soczewki nie jest do końca poznana, choć wiadomo, że związana jest z zaburzonym metabolizmem soczewki. W rezultacie tego procesu zmętniała soczewka utrudnia światłu dotarcie do siatkówki oka, dlatego widziany obraz jest zamglony i niewyraźny, nie można go skorygować okularami ani szkłami kontaktowymi. Pogorszenie widzenia w przypadku zmętnienia centralnej części soczewki następuje szybciej niż w przypadku zmętnienia części obwodowej.

Zaćma wrodzona (cataracta congenita) - może rozwijać się już w wieku niemowlęcym, choć może być rozpoznana znacznie później. Jej przyczynami mogą być zaburzenia genetyczne, niedożywienie, promieniowanie jonizujące, zatrucia i choroby matki w czasie ciąży, zaburzenia przemiany materii.

Zaćma nabyta
• zaćma starcza - jej początki mogą wystąpić już ok. 40 roku życia, ale zwykle pogorszenie widzenia następuje ok. 60 roku życia. Stanowi 90 % wszystkich przypadków zaćmy, związana jest z procesem starzenia się.
• zaćma wtórna - może występować w przebiegu niektórych chorób (cukrzyca, tężyczka, miotonia) lub być wynikiem działania czynników zewnętrznych, takich jak uraz mechaniczny lub chemiczny, promieniowanie, stosowanie niektórych leków (np. sterydów).

W każdym przypadku zmętnienie soczewki jest nieodwracalne. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Istnieją środki farmakologiczne, które w niektórych wypadkach mogą spowalniać proces mętnienia, ale nigdy go nie cofają. Medycyna idzie praktycznie co tydzień do przodu i pojawiają się nowe metody leczenia i rehabilitacji, ale jeżeli tylko możemy dbajmy o swoje zdrowie. Medycyna medycyną ale lepiej trzymać się od niej z dala.

Dbajmy o oczy, dbajmy o zdrowie.


Andrzej Koenig
ociemniały

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją