Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (49) : ''Choruję na cukrzycę...'' opaska, która może uratować życie

Jedną z wielu chorób na świecie, na którą umierają chorzy to cukrzyca. To choroba, która nie boli, ale może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do spustoszenia w organizmie, jak i do śmierci.

Osoba chorująca na cukrzycę powinna być zaopatrzona w podstawowe środki takie jak: glukometr, ciśnieniomierz, pen z wymiennym wkładem insuliny (jeżeli podaje sobie insulinę). Dodatkowo każdorazowo w czasie wyjścia z domu powinien mieć przy sobie cukier w kostkach lub tabletki z glukozą (produkty dostępne w aptekach).

Pewnie to wielu rozśmieszy, ale taka rzecz może uratować takiej osobie życie.

Osoba chorująca na cukrzycę musi uważać, aby nie doprowadzić do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Występuje ona wówczas, jeżeli stężenie glukozy we krwi jest <55 mg/dl (3,0 mmol), niezależnie od tego, czy występują objawy, czy nie.

Objawy hipoglikemii to: pocenie się, drżenie rąk, mrowienie wokół ust, kołatanie serca, uczucie wilczego głodu, zaburzenia koncentracji, osłabienie, niewyraźne widzenie, zaburzenia zachowania takie jak agresja albo wesołkowatość.
Są to objawy, które osoba chorująca na cukrzycę powinna sama wychwycić. Każdy, kto chociaż raz miał niedocukrzenie wyczuje to.

Najgorsze doprowadzenie organizmu do takiego poziomu glukozy we krwi, przy którym straci się przytomność.

Najczęściej do zmniejszenia glikemii dochodzi u chorych na cukrzycę leczonych insuliną, rzadziej w przypadku leczenia doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. U chorych na cukrzycę leczonych insuliną hipoglikemia może wystąpić w następujących sytuacjach: niespożycie posiłku po wstrzyknięciu insuliny, zbyt mała kaloryczność spożytego posiłku, zbyt duża przerwa między wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem, zbyt szybkie wchłonięcie się insuliny po zastrzyku, intensywny nieplanowany wysiłek fizyczny, zbyt duża dawka insuliny.

Teraz coś z mojego doświadczenia związanego z kolejnym elementem, która osoba chorująca na cukrzycę powinna przy sobie nosić. Jest to opaska najczęściej silikonowa noszona na ręce z umieszczoną na niej informacją np: „Choruję na cukrzycę. Jeśli zemdlałem wezwij lekarza”. Opaski takie możemy uzyskać u lekarza diabetologa w Poradni diabetologicznej lub w aptece. Osoby krępujące się noszenia takiej opaski mogą nosić np. w portfelu karteczki z taką informacją.

Coś takiego może uratować choremu życie. Zdarzają się przypadki omdlenia na drodze, w sklepie, autobusie i reakcja osób może być różna. „Pijany. Nic mu nie będzie”, „Wyśpi się i pójdzie dalej”, a w rzeczywistości długotrwałe niedocukrzenie może doprowadzić do śpiączki. I w konsekwencji nawet do śmierci

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-03 20:52:14
SmiechnaSali: Coś takiego może uratować choremu życie. Zdarzają się przypadki omdlenia na drodze, w sklepie, autobusie i reakcja osób może być różna. "Pijany. Nic mu nie będzie", "Wyśpi się i pójdzie dalej", a w rzeczywistości długotrwałe niedocukrzenie może doprowadzić do śpiączki. I w konsekwencji nawet do śmierci<br /><br />Człowieku, nie gadaj głupot, tak przecież nie mówimy MY, tak mówią PANIE z pogotowia, Policjanci, nawet PAN Policjant F......., ze Skoczowa, mówiący, że nie bedzie Policjant prowadził nikogo za rączkę. Ocknij się człowieku......, budżet nie pozwala i ....inteligencja...nie w Twoim pokoleniu...Zawracanie głowy, niech Pan się wybierze z tymi spostrzeżeniami na konferencję PANÓW POLICJANTÓW&lt; SANITARIUSZY, bo to od nich dostajemy opiernicz jak wzywamy..........
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: