Oczami niewidomego (18): Staże i przygotowanie zawodowe
Staż zawodowy to nabywanie umiejętności praktycznych, które mogą być przydatne w pracy zawodowej czy to u pracodawcy u którego odbywa się staż czy w innym zakładzie. Stażysta nie wiąże się z pracodawcą żadną umową o pracę.
Na staż mogą być skierowani bezrobotni do 25 roku życia, oraz bezrobotni którzy nie ukończyli 27 roku życia w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej.
Przygotowanie zawodowe z kolei to zdobywanie nowych kwalifikacji oraz umiejętności zawodowych poprzez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na konkretnym stanowisku pracy po uprzednim zaakceptowaniu harmonogramu przez PUP, bezrobotnego i pracodawcę.
Na przygotowanie zawodowe mogą natomiast być skierowane osoby bezrobotne nie posiadające żadnego przygotowania zawodowego, bezrobotni długotrwale znajdujące się na liście bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy), bezrobotni powyżej 50 roku życia. Samotnie wychowujący dziecko oraz niepełnosprawni.
Zarówno podczas stażu jak i przygotowania zawodowego pracodawca ma okazję oceny przydatności bezrobotnego na tym stanowisku pracy pod kątem zatrudnienia go po ukończeniu stażu lub przygotowania zawodowego.
Bezrobotny ma okazję do zaprezentowania swoich umiejętności, a pozyskując doświadczenie zawodowe staje się pełnowartościowym kandydatem do pracy.
W naszym regionie stale rośnie zainteresowanie pracodawców osobami, które mogłyby odbyć właśnie taki staż lub przygotowanie zawodowe. Na pewno nie każdy staż czy przygotowanie wiąże się od razu z zatrudnieniem u danego pracodawcy ale może warto spróbować.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.