Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obywatel Świata - zobacz Cieszyn lat 90-tych

Dziś rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, zmarł 22 grudnia 2001 roku, w Warszawie. Ciechowski był jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej, zmarł nagle, w wieku 44 lat po operacji tętniaka serca. Co ciekawe, dzięki jego twórczości możemy obecnie oglądać spory kawałek... Cieszyna. Na taśmie filmowej.

To właśnie w Cieszynie w 1991 roku kręcono film pt. Obywatel Świata, do którego Grzegorz Ciechowski napisał muzykę. Płyta Obywatel GC zawierająca soundtrack z tego filmu ukazała się rok później, nakładem wydawnictwa Arston. Materiałem do scenariusz filmu było m.in. opowiadanie Ciechowskiego.

Na zjazd absolwentów z liceum i pożegnanie odchodzącego na emeryturę profesora (Bronisław Pawlik), przybywają jego dawni uczniowie. Każdy z nich marzył kiedyś, by być kimś, odnieść sukces. Życie jednak potoczyło się jak zwykle - mniej, lub bardziej zwyczajnie, a sukces i bycie kimś nie wyszło poza sferę marzeń. Rockman Janek (Jan Frycz) i ambitny biolog Andrzej (Mirosław Baka), a także ksiądz Jacek i Włodek były agent SB, grali kiedyś w jednej kapeli. Po latach znów usiedli w szkolnych ławach, lecz już nie jako uczniowie. Na spotkanie przybywa także Ewa (Adrianna Biedrzyńska) niespełniona miłość Janka, obecnie żona amerykańskiego biznesmena (Marek Kondrat), która jest dla kolegów synonimem sukcesu. Zakończenie uroczystości i wydane przez męża Ewy przyjęcie przybiera żałosny ton i tragiczny finał.” – opis dystrybutora do wydania DVD

Dzięki taśmie filmowej możemy wrócić do grodu nad Olzą takiego jaki był w latach 90-tych ubiegłego wieku. Zobacz fragment filmu (źródło YT):

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: