Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

Od wczoraj (06.12.19) wszedł w życie obowiązek tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Przepisy wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).

Wprowadzone przepisy precyzują jak powinien zachować się kierujący pojazdem w przypadku, gdy zachodzi potrzeba szybkiego dotarcia służb ratowniczych na miejsce wypadku drogowego (korytarz życia) oraz gdy wystąpi zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów (jazda na suwak).

Podczas wypadku liczy się każda chwila, dlatego dotarcie służby ratunkowych w jak najkrótszym czasie daje szansę na przeżycie. - Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie. Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.

Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany. Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystanie z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzują zasady pierwszeństwa jazdy pojazdów z poszczególnych pasów ruchu, w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. - Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy – Prawo ruchu drogowym) w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał (jak dotychczas) obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać. Przepis art. 22 ust. 4a ustawy wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji drogowej kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu (mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy. – informują policjanci.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-07 17:16:58
pogromca ciemnoty: A gdzie 5-tysieczne mandaty dla bandytów drogowych? Cweli w dresach ( i nie tylko) nie brakuje.
2019-12-07 19:58:12
krzysztofmn: cieszyńskie mohery po dziś dzień nie opanowały jazdy po rondach - na szczęście kursują najczęściej raz w tygodniu do najbliższego kościoła, tam parkują na zakazach, ale na dwupasmówki się chwała bogu nie zapuszczają
2019-12-15 21:54:00
tuluza: krzysztofmn. : skąd u ciebie tyle zła, pogardy, chamstwa, prostactwa, odbierania godności innym, obrażania, wyzywania ! Człowieku opamiętaj się !!!! Nikomu nie podarujesz, nawet starszym ludziom .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: